Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Będą stress testy europejskich atomówek

0
Podziel się

Komisja Europejska chce zbadać wytrzymałość 33 elektrowni jądrowych.

Będą stress testy europejskich atomówek
(PAP/EPA)
bEgpLqsB

* *Testy wytrzymałości w 33 elektrowniach jądrowych w państwach UE mają odbyć się do końca roku. Potem Komisja Europejska może zarekomendować wzmocnienie unijnych standardów bezpieczeństwa jądrowego - zapowiedział komisarz UE ds. energii Guenther Oettinger (na zdj.).

- _ Gdy będziemy mieli już wdrożoną dyrektywę o bezpieczeństwie nuklearnym oraz gdy sfinalizujemy testy wytrzymałości (ang. stress tests) do końca tego roku, wtedy w przyszłym roku Komisja Europejska może zaproponować rewizję przepisów dotyczących bezpieczeństwa nuklearnego i być może zarekomenduje dalsze kroki, żeby podnieść europejskie standardy _" - powiedział Oettinger.

Pytany o wiarygodność takich testów w sytuacji, gdy mają brać w nich udział operatorzy elektrowni jądrowych, odparł, że _ z pewnością będziemy angażować także operatorów w całe to zadanie, ale to kraje członkowskie razem z KE oraz eksperci będą ustanawiali kryteria przeglądu systemów bezpieczeństwa _.

bEgpLqsD

Dziennikarze pytali też o postępowanie w sytuacji, gdy jakaś elektrownia nie przejdzie testu wytrzymałości. - _ Dyskutowaliśmy też nad tym, nie mam na to dokładnej, technicznej odpowiedzi w tej chwili. W ciągu następnych miesięcy chcemy mieć plan awaryjny i dlatego KE będzie pracowała z władzami krajów UE _ - powiedział Tamas Fellegi, minister rozwoju Węgier, które przewodniczą w tym półroczu UE.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/244/t131572.jpg ) ] (http://www.money.pl/archiwum/mikrofon/artykul/zalewski;wegiel;bezpieczna;alternatywa;dla;atomu,182,0,795830.html) Zalewski: Węgiel bezpieczną alternatywą dla atomu Nadarza się okazja na odsunięcie w czasie rygorystycznych limitów emisji CO2.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/149/t37525.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/nie;bedzie;pieniedzy;i;odwagi;na;polski;atom,17,0,793617.html) "Nie będzie pieniędzy i odwagi na polski atom" Pierwsze wpłaty na budowę elektrowni atomowej to kilka miliardów dolarów.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/121/t98681.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/niemcy;chca;naszej;rezygnacji;z;atomu,183,0,794039.html) Niemcy chcą naszej rezygnacji z atomu Z apelem do Polski zwróciły się władze Brandenburgii i Berlina.
bEgpLqte
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)