Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
emerytury mundurowych
08.03.2012 12:52

Będą zmiany w emeryturach mundurowych? Trwają rozmowy z ministrem

Służby mundurowe pomysły ministerstwa uważają za niedorzeczne i żądają zmian.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Peter Muzslay/Dreamstime)

*Największą ze zmian jest wydłużenie czasu pracy dla służ mundurowych do 55. roku życia pod warunkiem, że przepracowali co najmniej 25 lat. Mundurowi natomiast chcą pracować albo 25 lat, albo do 50 roku życia. *

Dziś szef MSW Jacek Cichocki rozmawia na ten temat z przedstawicielami związków zawodowych. Minister wczoraj zapowiadał, że liczy na spokojną rozmowę i mówił dziennikarzom, że uwagi związkowców do propozycji reformy systemu emerytalnego służb mundurowych nie wpłynęły _ na radykalną zmianę stanowiska _ strony rządowej. Dodał, że spotkanie z przedstawicielami związków zawodowych jest jego obowiązkiem.

Projekt reformy emerytur mundurowych został przekazany do konsultacji 10 stycznia. Jak informowało MSW, zgłoszono do niego ponad 260 uwag. Dotyczyły one m.in. włączenia funkcjonariuszy celnych do nowego systemu służb mundurowych. Część uwag zgłosiły związki zawodowe, które nie zgadzają się z zaproponowanymi rozwiązaniami.

Zaproponowane zmiany obejmą tylko tych, którzy zostaną przyjęci do służby po wejściu w życie nowych przepisów. Zmiany nie dotyczą funkcjonariuszy pełniących już służbę. Mundurowi pełniący służbę w dniu wejścia w życie ustawy będą mieć zagwarantowane prawo wyboru pomiędzy obowiązującym a nowym systemem.

Projekt przewiduje, że zachowany zostanie odrębny system emerytalny służb mundurowych (tzw. zaopatrzeniowy). To oznacza, że ta grupa zawodowa nie zostanie włączona do powszechnego systemu emerytalnego, czyli do ZUS.

Funkcjonariusze i żołnierze mają nabywać prawo do emerytury po łącznym spełnieniu dwóch warunków: wieku i stażu służby. Nowe zasady zakładają minimalny wiek emerytalny w wymiarze 55 lat (obecnie wiek nie jest określony) i wydłużenie minimalnego stażu służby z 15 do 25 lat.

Obecnie świadczenie to zależy od wysokości ostatniej pensji oraz dodatków i nagród rocznych. Po 15 latach służby wynosi 40 proc. ostatniej pensji i za każdy dodatkowy rok rośnie o 2,6 proc. Maksymalna emerytura może wynieść 75 proc. pensji.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/252/m130044.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/mundurowi;emeryci;przed;50;kosztuja;12;7;mld;zlotych,41,0,877609.html) *Trzydziestoletni emeryci. Zobacz, ile im płacisz * Mogą przechodzić na emeryturę już przed czterdziestką i dostają tysiąc złotych więcej niż cywile. Po zmianach wysokość emerytury będzie zależała od wysokości pensji z trzech wybranych lat oraz dodatków i nagród rocznych. _ Zastosowane rozwiązanie ma na celu zmianę w zakresie obliczania wysokości emerytury, uniemożliwiającą celowe podwyższanie wynagrodzenia na ostatnio zajmowanym stanowisku, mającego skutkować wzrostem świadczenia emerytalnego _ - napisano w uzasadnieniu projektu.

Po 25 latach służby emerytura ma wynosić 60 proc. podstawy jej wymiaru i za każdy rok ma rosnąć o 3 proc. Maksymalna emerytura będzie mogła wynieść 75 proc. pensji.

_ - Chcę odnieść się do uwag związkowców i wytłumaczyć mój pogląd na ten temat. Nie mam szczególnych obaw, liczę na spokojną rozmowę _ - mówił Cichocki.

Na początku lutego Federacja Związków Zawodowych Służb Mundurowych opowiedziała się za odrzuceniem w całości rządowego projektu noweli ustawy emerytalnej. _ Projekt jest antymotywacyjny, powoduje dalszą destabilizację w służbach mundurowych, szkodząc bezpośrednio bezpieczeństwu państwa _ - napisano w stanowisku Federacji.

Według związkowców nie do przyjęcia w projekcie są m.in.: warunek równoczesnego osiągnięcia 25 lat służby i 55 lat życia dla uzyskania pierwszych uprawnień emerytalnych. W opinii Federacji powinno to być 25 lat służby i 50 lat życia, bądź 25 lat służby bez określania limitu wieku.

Obecnie prawo do zakończenia aktywności zawodowej po 15 latach pracy bez względu na wiek mają funkcjonariusze policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej, Biura Ochrony Rządu, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Więziennej.

Więcej o emeryturach mundurowych czytaj w Money.pl
Podwyżki dla policjantów i żołnierzy uderzą w Euro 2012? Nicnierobienie wyszłoby rządzącym na zdrowie - pisze Paweł Zawadzki.
Ich podwyżki zależą od pogody. Tak chce rząd Policjanci i żołnierze dostaną na pewno. A strażacy? Jeśli nie będzie w tym roku powodzi.
Z nimi Tusk nie powinien iść na wojnę Krzysztof Janik mówi, co oprócz reformy emerytur powinno zostać wprowadzone.
Tagi: emerytury mundurowych, reforma emerytalna, emerytury, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, porady, prawo, gospodarka polska, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz