Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Będzie dalsze ożywienie eurostrefy?

0
Podziel się:

Wrześniowy odczyt indeksu PMI composite sugeruje kontynuację ożywienia siedemnastki w III kw. 2013 r.

Będzie dalsze ożywienie eurostrefy?
(Psdphotography/iStockphoto)
bEEeDfIl

Wciąż jednak nie brak powodów do zaniepokojenia perspektywą dla gospodarki eurolandu - sądzi ośrodek badawczy Capital Economics (CE).

Według Markit Economics wrześniowy odczyt wyniósł 52,1 pkt wobec 51,5 pkt w sierpniu. Wrzesień był siódmym z rzędu miesiącem wzrostu.

Wprawdzie indeks produkcji przemysłowej obniżył się do 51,1 pkt z 51,4 pkt, a nieznaczny spadek wystąpił również w Niemczech, ale spadek został wyrównany z nawiązką przez przyrost indeksu usług do 52,1 pkt z 50,7 pkt, co może być dalszym wyrazem przyrostu konsumpcji gospodarstw w trzecim kwartale - ocenia CE.

bEEeDfIn

_ Odczyt PMI za wrzesień wskazuje na kwartalny przyrost PKB eurostrefy za III kw. 2013 r. o ok. 0,4 proc. kdk wobec 0,3 proc. kdk w II kw. Choć wskazuje to na poprawę perspektywy w III kw., średni PMI za III. kwartał sugeruje nieco słabsze tempo wzrostu PKB o 0,2 proc. kdk _ - stwierdza komentarz.

_ Co więcej, rozczarowujące ostatnie dane o aktywności gospodarki jak np. skurczenie się produkcji przemysłowej w lipcu potwierdzają, że ożywienie strefy euro wciąż oparte jest na kruchych podstawach _ - dodaje.

Za zachęcającą Capital Economics uznaje strukturę PMI composite. Składnik nowych zamówień przyrósł do 51,6 pkt, co dobrze wróży produkcji w krótkim czasie, zaś zatrudnienia jest najwyższy od blisko dwóch lat, choć wciąż przemawia za dalszą, niewielką utratą miejsc pracy - stwierdza CE.

Analitycy ośrodka zauważają też, iż wyraźny przyrost składnika usług we Francji, który po raz pierwszy od dwóch lat wywindował indeks PMI Francji powyżej progu 50 pkt, wciąż oznacza, że ożywienie we Francji jest mniej prężne niż w Niemczech, gdzie wydaje się stopniowo przyspieszać.

bEEeDfIt
Czytaj więcej w Money.pl
Słabe dane ze strefy euro. Co z ożywieniem? Rozczarowujące dane o podaży pieniądza w strefie euro za lipiec dowodzą, że ożywienie w pozafinansowych sektorach oparte jest na kruchych podstawach, co nie zapowiada rozwiązania kryzysu zadłużenia.
Globalna gospodarka zdrowieje. To już koniec kryzysu? _ - Strefa euro nareszcie przestała być głównym zmartwieniem G20 _ - powiedział szef Komisji Europejskiej Jose Barroso.
Polska gospodarka odbija od dna Dane o PKB za II kwartał potwierdziły, że gospodarka odbija od dna. Jest szansa, że tempo wzrostu PKB będzie wyraźnie powyżej 1,0 proc. w III kwartale - ocenia ekspert Rady Gospodarczej przy premierze.
bEEeDfIO
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)