Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Będzie łatwiej komunalizować spółki z udziałem Skarbu Państwa

0
Podziel się

Ministerstwo chce usprawnić procesy prywatyzacyjne.

Będzie łatwiej komunalizować spółki z udziałem Skarbu Państwa
(arrakasta - Fotolia.com)
bDAxAMZh

Kolejne rodzaje spółek z udziałem Skarbu Państwa, będą mogły być przekazywane nieodpłatnie samorządom - zakłada projekt noweli ustawy o komercjalizacji i prywatyzacji. Chodzi np. o spółki, do których wniesiono przedsiębiorstwo państwowe.

Jak mówił dziś wiceminister skarbu Paweł Tamborski podczas posiedzenia sejmowej komisji skarbu, obecnie komunalizacja jest możliwa tylko w przypadku tych spółek z udziałem Skarbu Państwa, które powstały w drodze komercjalizacji, czyli z przekształcenia przedsiębiorstwa państwowego w spółkę handlową.

_ - Komunalizacja, jako ścieżka przekształceń własnościowych została uruchomiona w 2008 roku. Od tego roku skomunalizowano ponad 80 spółek. Dotyczy to przede wszystkim branży transportowej, czyli spółek PKS _ - podkreślił. Wyjaśnił, że spółki te mają często istotne nieruchomości w centrach miast. _ W związku z ograniczaniem działalności podstawowej, czyli transportowej, koncentrują się one na działalności związanej z nieruchomościami _ - powiedział. Dodał, że sprywatyzowanie tych spółek i przejęcie kontroli nad ich nieruchomościami jest istotne z punktu widzenia samorządów.

bDAxAMZj

_ - W wyniku procesów prywatyzacyjnych portfel Skarbu Państwa kurczy się coraz bardziej. Komunalizacja staje się elementem naszych działań prywatyzacyjnych. W opinii ministra skarbu państwa istotne byłoby w tym momencie rozszerzenie możliwości dysponowania aktywami spółki, utworzonej w inny sposób niż w drodze ustawy o komercjalizacji i prywatyzacji _ - zaznaczył Tamborski. Taką możliwość wprowadza rządowy projekt nowelizacji ustawy o komercjalizacji i prywatyzacji.

Wiceminister powiedział, że jeżeli samorząd po przejęciu kontroli nad daną spółką będzie chciał sprzedać jej aktywa na rzecz innego inwestora, będzie musiał zadbać o to, by środki ze sprzedaży zasiliły fundusze: reprywatyzacji, restrukturyzacji przedsiębiorców, skarbu państwa oraz nauki i technologii polskiej. _ Obowiązek wydania akcji pracowniczych przejdzie ze Skarbu Państwa na samorząd _ - dodał. To - zdaniem Tamborskiego - usprawni procesy prywatyzacyjne.

Czytaj więcej w Money.pl

bDAxAMZp
bDAxAMZK
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
KOMENTARZE
(0)