Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
tłum. Robert Susło
|

Będzie łatwiej o zagraniczny prąd

0
Podziel się:

Najwięksi dostawcy energii z Niemiec, Francji, Belgii, Holandii i Luksemburga stworzą wspólną platformę, która ułatwi sprzedaż prądu za granicę.

Będzie łatwiej o zagraniczny prąd
(PAP/EPA)

Branża energetyczna wychodzi naprzeciw unijnej komisji i ułatwia transgraniczny przesył prądu. W tym celu najwięksi dostawcy energii z Niemiec, Francji, Belgii, Holandii i Luksemburga stworzą odpowiednią platformę.

We wspólnym przedsięwzięciu weźmie udział osiem firm energetycznych, w tym także EON, RWE, Vattenfall i EnBW. Platforma zacznie działać na początku roku 2008. Przedsięwzięcie ma pomóc w efektywniejszym wykorzystaniu transgranicznych linii przesyłowych oraz ułatwić sprzedaż prądu za granicę.

W interesie wspólnym przeciw komisji UE

Ośmiu dostawców energii chce tym samym osłabić krytykę komisji UE, która wytyka poważny brak konkurencyjności na rynku energetycznym. Według komisarza ds. energetyki Andrisa Piebalgsa, problem polega na tym, że producenci energii, np. w Niemczech, są równocześnie właścicielami sieci. Nie mają oni żadnego interesu w udostępnieniu swoich sieci konkurencji, bez dyskryminowania ich Piebalgs chce zmusić koncerny, by całkowicie przekazały kontrolę nad swymi sieciami.

Plany związane z nowymi przepisami, które komisarz chce oficjalnie przedstawić w połowie września, są już dalece zaawansowane. Nowe przepisy unijne mogą dotknąć szczególnie czterech dużych dostawców energii w Niemczech. Skupiają oni ponad 80 procent produkowanej w Niemczech energii i są jednocześnie właścicielami wszystkimi sieci przesyłowych w kraju.

Obecnie stacje łączące sieci na granicach państw są jak ucho igielne: import tańszego prądu z zagranicy uniemożliwia często brak odpowiedniej przepustowości sieci. Użytkownicy sieci, którzy są równocześnie producentami energii, nie mają interesu w rozbudowie stacji łączących, ponieważ nie chcą mieć konkurencji.

energia
wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)