Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Będzie nowelizacja budżeut państwa? Prognozy ekspertów nie są optymistyczne

0
Podziel się:

Nowelizując budżet lepiej będzie zwiększyć deficyt, niż szukać oszczędności na siłę.

Będzie nowelizacja budżeut państwa? Prognozy ekspertów nie są optymistyczne
(Bartosz Krupa/East News)

Dziura w budżecie będzie większa - uważa analityk rynków finansowych Paweł Cymcyk. Powodem jest słaby wzrost gospodarczy i zbyt niskie wpływy do kasy państwowej.

Analityk ING TFI Paweł Cymcyk podkreśla, że pieniędzy zabraknie i trzeba będzie pożyczyć więcej, niż wcześniej zaplanowano. Przypomina, że rynek na taką decyzję był przygotowywany coraz gorszymi prognozami Komisji Europejskiej, czy ministerstwa finansów.

Cymcyk uważa, że nowelizując budżet lepiej będzie zwiększyć deficyt, niż szukać oszczędności na siłę. Ważne jednak, aby pożyczone pieniądze przeznaczyć na wzmocnienie gospodarki.

Wicepremier i minister finansów Jacek Rostowski powiedział kilka dni temu, że resort jest gotowy do nowelizacji budżetu państwa. Ewentualna decyzja zapadnie jednak dopiero w drugiej połowie roku.

Ustawa budżetowa na 2013 rok zakłada, że polska gospodarka będzie się rozwijać w tempie 2,2 procent PKB, średnioroczna inflacja wyniesie 2,7 procent, a deficyt budżetowy zaplanowano na poziomie 35 miliardów złotych.

Czytaj więcej w Money.pl
Rząd się przeliczył z prognozami PKB? _ Obawiamy się, że wskaźniki na 2014 r. są bardzo optymistyczne _. Jakie są szanse na ich realizacje?
Rostowski zapewnia: gospodarka przyspieszy - _ Budżet na 2013 rok jest realistyczny, mimo że nie wykluczamy możliwości jego nowelizacji _ - mówił minister finansów.
PKB Polski jeszcze niższy? Bank tnie prognozy Kolejna instytucja obniża szacunki dla naszego kraju. Ale w przyszłym roku ma być lepiej.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)