Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Będzie sprzedaż prądu przez giełdę

0
Podziel się:

Resort wycofał się natomiast ze zwiększenia kontroli nad cenami prądu dla firm.

Będzie sprzedaż prądu przez giełdę

*Przedsiębiorstwa wchodzące w skład grup energetycznych, które są uprawnione do pomocy publicznej w związku z przedterminowym rozwiązaniem kontraktów długoterminowych, będą zobowiązane do sprzedaży 100 proc. wytworzonej energii przez giełdę albo w drodze otwartego przetargu. *

Pozostałe zintegrowane firmy będą miały czas na dostosowanie; w 2013 roku będę musiały sprzedawać w ten sposób 50 proc. energii - przewiduje nowelizacja Prawa energetycznego, którą przygotowało ministerstwo gospodarki.

_ - Tryb takich przetargów określi rozporządzenie ministra _ - zapowiedziała wiceminister gospodarki Joanna Strzelec-Łobodzińska.

W środę odbyło się w sejmowej komisji gospodarki pierwsze czytanie rządowego projektu nowelizacji prawa energetycznego. Jak uzasadnia resort, proponowane zmiany wdrażają unijne przepisy w zakresie bezpieczeństwa dostaw energii elektrycznej i dostępu do sieci przesyłowej. Podczas posiedzenia posłowie zdecydowali o utworzeniu podkomisji, która zajmie się zaopiniowaniem projektu MG.

W przypadku członków grup energetycznych, którzy mają prawo do otrzymywania środków na pokrycie tzw. kosztów osieroconych w związku z przedterminowym rozwiązaniem długoterminowych umów sprzedaży mocy i energii elektrycznej, tzw. KDT-ów, obowiązek sprzedaży prądu przez giełdę lub otwarty przetarg wchodzi w życie wraz z wejścia w życie nowelizacji ustawy.

Z kolei przedsiębiorstwa wchodzące w skład zintegrowanych pionowo grup, które nie są objęte pomocą publiczną, będą wchodzić w ten obowiązek stopniowo. Przez giełdę lub w otwartym przetargu będą musiały zbyć 30 proc. wytworzonej energii w 2011 roku; 40 proc. w 2012 roku i 50 proc. w 2013 roku. _ - Ustawa wprowadza też szereg wyłączeń z tego obowiązku _ - zastrzegła Strzelec-Łobodzińska. Wyjaśniła, że prezes Urzędu Regulacji Energetyki będzie uprawniony _ w pewnych sytuacjach _ na wniosek danego przedsiębiorstwa, do wyłączenia z tego obowiązku, _ jeżeli w opinii prezesa URE takie wyłączenie nie spowoduje zakłócenia na rynku _.

Resort wycofał się natomiast ze zwiększenia kontroli nad cenami prądu dla firm. W marcu ministerstwo zapowiadało, że zamierza zaproponować w projekcie nowelizacji Prawa energetycznego zwiększenie uprawnień prezesa URE tak, żeby mógł on w pewnych przypadkach _ określać maksymalną cenę sprzedaży energii elektrycznej przedsiębiorcom _.

_ - Ten projekt nie przewiduje takiej możliwości _ - powiedziała Łobodzińska. Jak dodała,_ jeżeli prezes URE stwierdzi naruszenie konkurencji na rynku, to może - nawet w stosunku do pojedynczego przedsiębiorstwa - przywrócić taryfowanie. Ponadto do badania takich działań jest powołany UOKiK _- zaznaczyła.

_ - Projekt zawiera również zapisy służące usprawnieniu procedury zmiany sprzedawcy energii elektrycznej przez wprowadzenie przejrzystych i obowiązujących jednolicie na terenie całego kraju zasad zmiany sprzedawcy _ - zapowiedziała.

_ - Zgodnie z nowymi przepisami odbiorca końcowy będzie mógł wypowiedzieć umowę bez ponoszenia jakichkolwiek dodatkowych kosztów _ - dodała. Termin wypowiedzenia umowy dla gospodarstw domowych ma w świetle planowanych przepisów wynieść 30 dni.

Nowelizacja prawa energetycznego tworzy też podstawy prawne do podłączenia biogazowni do niskociśnieniowej sieci gazowej oraz proponuje system świadectw dla energii z biogazu na wzór mechanizmów finansowego wparcia dla energii wytwarzanej ze źródeł odnawialnych (OZE). MG chce też wprowadzić obowiązek zaliczki na poczet opłaty za przyłączenie mocy z OZE. Chodzi o przeciwdziałanie spekulacjom przy rezerwowaniu mocy przyłączeniowych farm wiatrowych.

Ponadto, zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami resortu, MG przewiduje w projekcie przejęcie od ministra skarbu nadzoru właścicielskiego nad operatorem sieci przesyłowej PSE Operator. Zdaniem Strzelec-Łobodzińskiej, ułatwi to egzekwowanie planów inwestycyjnych.

energia
wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)