Notowania

enea
26.02.2010 14:35

Będzie strajk ostrzegawczy w Grupie Energa

W środę przez dwie godziny zamknięte będą biura klienta.

Podziel się
Dodaj komentarz
(deadandliving/iStockphoto)

Związki Zawodowe działające w Grupie Kapitałowej Energa zapowiedziały przeprowadzenie dwugodzinnego strajku ostrzegawczego. Protest zostanie przeprowadzony w środę. Zapewniono, że energia będzie klientom dostarczana.

** Komitet Protestacyjny poinformował, że strajk ostrzegawczy odbędzie się 3 marca w godzinach 7-9. Roman Rutkowski z komitetu powiedział, że w tym czasie klienci nie będą mogli korzystać z biur obsługi klienta. Zapewnił, że nie będzie jednak przerwy w dostawie energii.
_ - Do akcji strajkowej doprowadziły: nieprzestrzeganie zawartych porozumień, łamanie praw pracowniczych, prowadzenie dzikiej restrukturyzacji, przerzucanie kosztów związanych z nieudolnym zarządzaniem na barki pracowników grupy _ - napisano w komunikacie.

Rutkowski powiedział, że łamanie praw pracowniczych polega na niekonsultowaniu ze związkami zawodowymi przebiegu restrukturyzacji firmy. - _ Pracodawca sam decyduje o przenoszeniu ludzi na inne stanowiska, nikt z nami na ten temat nie rozmawia, a dialog jest pozorowany _ - dodał.

Jego zdaniem, restrukturyzacja grupy jest prowadzona niewłaściwie. Jako przykład podał utworzenie Biura Obsługi Klientów, którego _ funkcjonowanie kosztuje obecnie trzy razy więcej niż wcześniej _.

Komitet poinformował, że w przeprowadzonym referendum za strajkiem opowiedziało się 98 proc. pracowników Grupy Energa.

Specjalista ds. komunikacji w Grupie Energa Bożena Dubicka powiedziała, że 27 spośród ponad 50 pracodawców z Grupy Energa otrzymało powiadomienie o planowanym strajku. Dodała, że trwają mediacje związków zawodowych działających w grupie z zarządami niektórych spółek i do tej pory nie udało się wypracować porozumienia. Dodała, że zarządy liczą, iż w trakcie dalszych mediacji takie porozumienie zostanie zawarte.

Związki zawodowe zapowiadają, że jeżeli pracodawca nie podejmie działań zmierzających do rozwiązania sporu, to forma protestu - zgodnie z Ustawą o Rozwiązywaniu Sporów Zbiorowych - zostanie zaostrzona.

Rutkowski poinformował, że w Grupie Energa działa pięć związków zawodowych.

Grupa Energa jest jednym z czterech holdingów elektroenergetycznych w Polsce. Obsługuje 2,8 mln klientów indywidualnych oraz ponad 300 tys. firm, co daje jej ok. 16-proc. udział w rynku sprzedaży, głównie w północnej i środkowej części kraju. Grupę tworzy 47 spółek, w których zatrudnionych jest ponad 12,5 tys. osób.

* [ Wiadomości z kraju i ze świata na Twojej stronie internetowej ]( http://www.money.pl/webmaster/do_pobrania/artykuly/ )
* [ Najważniejsze informacje w twojej skrzynce e-mail! ]( http://www.money.pl/egazety/ )
Tagi: enea, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz