Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Będzie strajk w kopalniach JSW. Związkowcy podali termin

0
Podziel się:

Związkowcy z JSW spierają się z zarządem o sprawy płacowe i warunki umów z nowymi pracownikami.

Będzie strajk w kopalniach JSW. Związkowcy podali termin
(jsw.pl)

W piątek 19 października kopalnie Jastrzębskiej Spółki Węglowej (JSW)
staną na całą dobę - zdecydował związkowy komitet protestacyjno-strajkowy. Związkowcy z JSW spierają się z zarządem o sprawy płacowe i warunki umów z nowymi pracownikami firmy.

6 lipca związki przeprowadziły w kopalniach strajk ostrzegawczy - załoga nie pracowała przez dwie godziny na każdej z czterech zmian. Po tym proteście strony wróciły do rozmów, jednak mimo kolejnych spotkań nie osiągnięto kompromisu.

Rzeczniczka JSW Katarzyna Jabłońska-Bajer poinformowała, że do zarządu spółki nie dotarła dotąd żadna oficjalna informacja o planowanym strajku. Zapewniła, że zarząd podtrzymuje gotowość do rozmów, prowadzących do kompromisu. Kolejny termin spotkania ze związkami wyznaczono na najbliższą środę, 17 października.

Jabłońska-Bajer przypomniała, że już podczas poprzednich rozmów zarząd był gotowy do sporych ustępstw zarówno w kwestii wynagrodzeń, nowych umów, jak i dni wolnych od pracy.

_ - My do końca jesteśmy otwarci na rozmowy, ale muszą to być rozmowy o konkretach, czyli o zaprzestaniu łamania prawa w naszej spółce. Jeżeli zarząd nie podejmie w tej sprawie bezpośrednich działań, strajku nie da się uniknąć _ - ocenił wiceszef Solidarności w JSW Roman Brudziński.

Według informacji śląsko-dąbrowskiej Solidarności strajk w jastrzębskich kopalniach ma rozpocząć się 19 października o godzinie 6 rano, kiedy pracę powinna zacząć pierwsza zmiana. Wcześniej, na początku przyszłego tygodnia, do pracowników JSW ma trafić związkowy biuletyn informacyjny opisujący sytuację w spółce i przyczyny strajku. W środę 17 października w kopalniach odbędą się tzw. masówki informacyjne. Na ten sam dzień zarząd zaprosił związkowców na kolejne rozmowy.

Decyzja o zorganizowaniu strajku zapadła po tym, gdy 4 października Sąd Apelacyjny w Katowicach oddalił wniosek zarządu JSW o zabezpieczenie roszczeń spółki w wypadku organizacji kolejnych akcji strajkowych. Straty spowodowane dobowym strajkiem wyceniano na ok. 20 mln zł.

Związki domagały się początkowo 7-procentowej podwyżki wynagrodzeń, choć w toku negocjacji zredukowały swoje żądania do 4,3 proc. oraz wypłaty dodatkowej, jednorazowej premii. Chcą też zmian w umowach zawieranych z nowymi pracownikami, argumentując, że pozbawiają one młodych górników części uprawnień.

_ - Liczymy, że w końcu ktoś w tym państwie podejmie odpowiednie decyzje w tej sprawie. Nie może być tak, że w spółce, której większościowym udziałowcem jest Skarb Państwa, prezes łamie prawo i marnuje pieniądze. Wszystkie sporne kwestie można by załatwić przy stole negocjacyjnym, ale do tego potrzebna jest wola drugiej strony _ - powiedział Brudziński.

Przedstawiciele zarządu JSW przypominają, że realny wzrost wynagrodzeń w spółce jest większy od proponowanych wskaźników, ponieważ od tego roku załoga otrzymuje także dodatkowe premie, powiązane z efektami pracy. Związki zawodowe dotąd formalnie nie zaakceptowały tego motywacyjnego mechanizmu płacowego.

Jastrzębska Spółka Węglowa zatrudnia ponad 22,8 tys. pracowników, natomiast zatrudnienie w całej grupie JSW to niemal 30 tys. osób. W ubiegłym roku spółka przyjęła do pracy blisko 1,5 tys. osób. Grupa JSW zarobiła ponad 2 mld zł. W tym roku firma doświadcza spadku cen węgla koksowego i koksu na światowych rynkach.

Czytaj więcej w Money.pl
JSW wyda ponad 200 milionów złotych Jastrzębska Spółka Węglowa zamierza do 2015 roku gruntownie zmodernizować system podziemnego transportu.
Ministrowie pokłócili się o przyszłość JSW Waldemar Pawlak sprzeciwił się zmianom, umożliwiającym utratę przez Skarb Państwa pakietu kontrolnego nad spółką.
Skarb Państwa sprzeda udziały w JSW? Zachowanie przez Skarb Państwa powyżej 50 proc. akcji JSW było jednym z warunków zgody strony społecznej na wprowadzenie tej firmy na giełdę.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)