Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Będziemy potrzebowali coraz więcej gazu

0
Podziel się:

Większe potrzeby krajowego rynku będą związane m.in. z uruchomieniem systemu handlu emisjami CO2 w 2013 roku - powiedział wiceminister gospodarki Marcin Korolec.

Będziemy potrzebowali coraz więcej gazu
(GAZ-SYSTEM S.A.)

Większe potrzeby krajowego rynku będą związane m.in. z uruchomieniem systemu handlu emisjami CO2 w 2013 roku - powiedział wiceminister gospodarki Marcin Korolec podczas konferencji _ The Poland - U.S. Energy Roundtable _.

Jak stwierdził, przez ostatnie dekady przemysł poszukiwań i wydobycia gazu ziemnego, szczególnie w Stanach Zjednoczonych, przeszedł prawdziwą rewolucję. - _ Dostrzeżono możliwości wykorzystywania gazu w złożach niekonwencjonalnych, a w szczególności gazu typu shale gas, gdzie Stany Zjednoczone są światowym liderem _ - zaznaczył Korolec.

Podkreślił, że prace poszukiwawcze niekonwencjonalnych źródeł gazu wymagają polsko-amerykańskiej współpracy. - _ W tym roku ukazał się raport na temat zasobów gazu łupkowego, opracowany przez amerykańską rządową agencję informacji energetycznej, z którego wynika, że Polska może posiadać nawet 5,3 bln m sześc. gazu w łupkach. Oczekiwania są ogromne _ - powiedział wiceminister.

Według niego więcej informacji na temat złóż gazu łupkowego w Polsce będzie dostępne po zakończeniu pac poszukiwawczych i po weryfikacji dokumentacji geologicznej firm posiadających koncesje. - _ Należy pamiętać, że w najbliższych latach polska elektroenergetyka będzie przechodzić transformację w kierunku większego zapotrzebowania wykorzystywania gazu, po pierwsze jako paliwa rezerwowego dla energii odnawialnej, a po drugie w związku z wejściem w życie systemu handlu emisjami CO2 w 2013 roku _ - mówił.

Z kolei ambasador USA w Polsce, Lee Feinstein, podkreślił podczas konferencji, że Polska i Stany Zjednoczone powinny współpracować w budowaniu bezpieczeństwa energetycznego. - _ Prezydent Barack Obama pod koniec marca przedstawił zarys polityki bezpieczeństwa energetycznego USA. Jest to polityka, która jest nakierowana na zwiększenie krajowych rezerw, jak również efektywności energetycznej _ - zaznaczył. Dodał, że awaria w elektrowni Fukushima w Japonii nie powinna przekreślać też rozwoju energetyki jądrowej na świecie.

Zdaniem ambasadora energetyka jest jednym z filarów polsko-amerykańskiej współpracy gospodarczej. Jak mówił, jednym z takich obszarów są poszukiwania w Polsce gazu łupkowego, ale mimo optymistycznego nastawienia do tych poszukiwań Polaków, obecnie nie wiadomo, czy zasoby te _ można urynkowić _. - _ Sporo się obecnie mówi na temat potencjału złóż gazu łupkowego w Polsce. Minister Korolec wspomniał o poziomie tego potencjalnego wolumenu. To naprawdę spora liczba _ - zaznaczył.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/211/t104147.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/w;2035;roku;zabraknie;nam;wegla,74,0,798282.html) W 2035 roku zabraknie nam węgla
Nad raportem, który ma przedstawić szacunki zasobów gazu łupkowego w Polsce, pracuje obecnie Państwowy Instytut Geologiczny wspólnie z amerykańską służbą geologiczną USGS. Zdaniem ekspertów Instytutu, do szacowania zasobów należy podchodzić z dużą ostrożnością i obliczenia będą coraz lepsze w miarę włączania do nich danych z kolejnych wierceń. Naukowcy chcą sprawdzić, czy ich szacunki obecności złóż gazu łupkowego będą zbieżne z tymi, które podają amerykańskie firmy konsultingowe . Mówią one nawet o ponad 5 bln m sześc. Feinstein dodał, że ważnym elementem budowania bezpieczeństwa energetycznego w USA są prace nad czystymi technologiami wykorzystywania węgla do produkcji energii.

Edward G. McGinnis z amerykańskiego Departamentu Energii podkreślił znaczenie węgla w produkcji energii w Polsce i USA. - _ Mamy wiele wspólnych celów. Chcemy ograniczyć emisję CO2 _ - zaznaczył i wymienił takie działania, jak rozwój odnawialnych źródeł energii, technologii wychwytywania węgla i energetyki jądrowej. Dodał, że potencjalne zasoby gazu łupkowego w Polsce mogą być duże. - _ Polska może być drugim krajem, obok Stanów Zjednoczonych, który zacznie znacząco eksploatować te zasoby _ - podkreślił.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/84/t136276.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/tusk;poszukiwanie;zloz;gazu;priorytetem,103,0,802407.html) Tusk: Poszukiwanie złóż gazu priorytetem Premier Donald Tusk podkreślił znaczenie posiadania własnych złóż surowców energetycznych. Duże nadzieje wiąże z gazem łupkowym.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/158/t97438.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/pawlak;ceny;ropy;i;gazu;beda;spadac,230,0,825830.html) Pawlak: Ceny ropy i gazu będą spadać Wicepremier odniósł się do wypowiedzi szefa rosyjskiego Gazpromu Aleksieja Millera, który pod koniec kwietnia poinformował, że cena gazu na koniec 2011 r. może wynieść 500 dolarów za 1 tys. metrów sześciennych.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/45/t137005.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/gaz;lupkowy;trafi;w;niepowolane;rece,127,0,819583.html) Gaz łupkowy trafi w niepowołane ręce? Tak uważa prezes PiS Jarosław Kaczyński, po tym jak Sejm uchwalił nowe prawo geologiczne i górnicze.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)