Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Będziemy reprezentować interesy USA w Syrii

0
Podziel się:

Z Syrii wycofali się pracownicy ambasady USA. O ich interesy zadbają Polacy. Co w zamian dostaniemy?

Będziemy reprezentować interesy USA w Syrii
(purpleslog/CC/Flickr)

Polska będzie reprezentowała interesy USA w Syrii, po tym jak ambasada Stanów Zjednoczonych w Damaszku zawiesiła swoją działalność - poinformowało MSZ.

Aktualizacja: 18.15

_ Departament Stanu USA, mając na względzie szczególny charakter relacji polsko-amerykańskich, a także pozycję Polski w regionie Bliskiego Wschodu, zwrócił się do władz Rzeczypospolitej Polskiej z prośbą o reprezentowanie interesów USA w Syrii _ - czytamy w komunikacie zamieszczonym na stronach internetowych resortu spraw zagranicznych.

_ Polska _ - jak tłumaczy MSZ - _ kierując się nakazem solidarności międzynarodowej w duchu przyjaźni polsko-amerykańskiej _ pozytywnie odpowiedziała na prośbę.

Wczoraj zostało podpisane porozumienie, zgodnie z którym zadania związane z zapewnieniem opieki konsularnej nad obywatelami USA przebywającymi w Syrii w sytuacjach nadzwyczajnych oraz pieczą nad majątkiem ambasady USA w tym kraju przejmie Sekcja Interesów USA działająca w ramach struktur Ambasady RP w Damaszku.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych zapewnia, iż Polska dołoży wszelkich starań, aby zapewnić właściwą i profesjonalną reprezentację oraz ochronę interesów USA w Syrii przez naszych dyplomatów, podobnie jak to miało miejsce w latach 1991 - 2003 przy reprezentacji interesów USA w Iraku.

_ Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/202/m202442.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/zniesienie;wiz;do;usa;dla;polakow;coraz;blizej,38,0,1017382.html) *Od czerwca koniec wiz do USA? To realne * W Waszyngtonie przypuszcza się, że w roku wyborów prezydenckich Obamie będzie zależało na poparciu Polonii amerykańskiej. _

Według wiceszefa MSZ Jerzego Pomianowskiego, porozumienie to jest wyrazem bardzo dużego zaufania, jakim darzą nas Amerykanie.

Pytany, czy takie porozumienie nie wpłynie na bezpieczeństwo polskiej ambasady w Damaszku zapewnił, że _ nasza placówka jest bezpieczna, tak jak i inne placówki w Damaszku _. Dodał, że obecnie MSZ nie odnotował żadnej konkretnej prośby o pomoc w ewakuacji ze strony polskich obywateli.

_ - Obecnie sprawujemy systematyczny nadzór konsularny nad polskimi obywatelami przebywającymi w Syrii. Jest to łącznie kilkaset osób na terenie całego kraju, w tym w Damaszku ok. 100 osób.(...) W chwili obecnej nie odnotowujemy konkretnych próśb, czy o pomoc w ewakuacji, czy o inną pomoc prócz opieki konsularnej _ - powiedział Pomianowski.

Ambasador USA w Polsce Lee A. Feinstein podziękował polskim władzom za reprezentowanie interesów Stanów Zjednoczonych w Syrii.

_ Dziękuję naszym zaufanym polskim sprzymierzeńcom i przyjaciołom za przyjęcie na siebie tego ważnego obowiązku na rzecz Ameryki i obywateli amerykańskich. W imieniu prezydenta Baracka Obamy i sekretarz stanu Hillary Clinton dziękuję prezydentowi Bronisławowi Komorowskiemu, premierowi Donaldowi Tuskowi, ministrowi spraw zagranicznych Radosławowi Sikorskiemu oraz narodowi polskiemu za ten akt przyjaźni i solidarności _ - czytamy w oświadczeniu.

Niemal rok temu na fali arabskiej wiosny rozpoczęły się w Syrii demonstracje przeciwko rządom Baszara el-Asada, które przerodziły się w opór zbrojny. Według ONZ tłumienie tych wystąpień przez siły rządowe pociągnęło za sobą śmierć co najmniej 6 tys. ludzi.

Dziś zginęło co najmniej 50 osób w ataku sił wiernych reżimowi Asada na miasto Hims na zachodzie Syrii. Atak ten był najkrwawszy w trwającym od niemal roku powstaniu przeciwko prezydentowi.

Dezerterzy z armii syryjskiej ogłosili z kolei, że tworzą wojskową Najwyższą Radę Rewolucyjną, która ma zastąpić Wolną Armię Syrii (WAS) dotychczas walczącą o wyzwolenie kraju spod władzy reżimu Asada. USA potępiają brutalne tłumienie rewolty antyrządowej w Syrii przez reżim Asada.

Więcej o sytuacji w Syrii czytaj w Money.pl
Rosja: Głosy Zachodu są na granicy histerii Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow oświadczył w poniedziałek, że niektóre głosy z Zachodu w odpowiedzi na chińskie i rosyjskie weto były _ nieprzyzwoite i na granicy histerii _.
Reżim nie daje za wygraną. Miasto płonie Według doniesień dzisiejszy atak jest najgwałtowniejszy w ostatnich dniach.
Sikorski ostro zaatakował Rosję i Chiny Szef MSZ skomentował zawetowanie rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ w sprawie Syrii.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)