Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Belka: Decyzję w sprawie ugody z Eureko podejmie nowy rząd

0
Podziel się:

Zdaniem premiera Marki Belki po decyzji Trybunału Arbitrażowego należy zapobiec złożeniu przez Eureko wniosku o odszkodowanie i zawrzeć ugodę z holenderską firmą. Według Belki decyzję w tej sprawie podejmie już nowy rząd.

"Powinniśmy działać tak, aby nie doszło do wniosku odszkodowawczego, tylko podpisać ugodę. Ale to już będzie kwestia następców" - powiedział Belka na konferencji prasowej Partii Demokratycznej.

"Od tej chwili celem polskich władz powinno być niedopuszczenie do złożenia przez Eureko wniosku odszkodowawczego" - powiedział.

Dodał, że, zgodnie ze stanowiskiem ministra skarbu Jacka Sochy, trzeba przystąpić do negocjacji z Eureko.

"Na pewno nie bez kontaktu z tymi partiami, które się przymierzają do objęcia rządów, i z tymi, którzy byli krytykami ugody, nad którą pracowaliśmy" - powiedział Belka.

"Prawdopodobnie dalszymi negocjacjami będzie się zajmował rząd wyłoniony po wyborach. Życzę, żeby udało mu się uzgodnić taką ugodę, jaką mieliśmy" - dodał.

Trybunał Arbitrażowy w sporze pomiędzy Polską a Eureko uznał, że Polska częściowo naruszyła warunki umowy o popieraniu i ochronie wzajemnej inwestycji pomiędzy Holandią a Polską.

Dalsza część postępowania będzie dotyczyła skutków naruszenia umowy. Zasady, według których będzie toczyło się dalsze postępowanie, Trybunał określi w drodze odrębnego zarządzenia. Wyrok - wraz z liczącym ponad 80 stron uzasadnieniem oraz liczącym blisko 20 stron zdaniem odrębnym, resort skarbu ma poddać analizie.

Eureko złożyło do Trybunału Arbitrażowego pozew przeciw Polsce w sprawie PZU, domagając się od SP zrealizowania umowy prywatyzacyjnej, zgodnie z którą miało kupić pakiet 21 proc. akcji PZU.

Rząd polski zablokował jednak realizację umowy, a Eureko złożyło pozew.

Zimą MSP wynegocjowało ugodę, jednak Sejm zablokował podpisanie ugody z Eureko.

wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)