Notowania

belka
12.08.2010 07:46

Belka: Deficyt budżetowy powinien być niższy w 2011 r.

Na ten rok zaplanowano go na poziomie 52,2 mld zł.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Krzysztof Białoskórski<br>/orka.sejm.gov.pl)

Prezes Narodowego Banku Polskiego Marek Belka skrytykował niektóre założenia budżetu na przyszły rok. Jego zdaniem podwyżka VAT nie będzie bardzo dotkliwa dla społeczeństwa.

_ - Uważam, że w 2011 roku deficyt budżetowy powinien być znacząco niższy niż w tym roku. Gospodarka przyspieszyła, budżet państwa był budowany na konserwatywnych, ostrożnych założeniach, a mimo wszystko mówi się, że deficyt będzie co najmniej taki sam jak w zeszłym roku. To mnie niepokoi, bo to znaczy, że ma on charakter głęboko strukturalny i nie da się z niego w żadnym stopniu wyrosnąć - _powiedział Belka w TVN24.

Deficyt budżetowy w 2009 roku wyniósł 23,8 mld zł, na ten rok zaplanowano go na poziomie 52,2 mld zł, chociaż resort finansów spodziewa się, że może on być o 10-15 mld zł niższy. Jak zauważył Belka, według Wieloletniego Planu Finansów Publicznych, deficyt budżetu państwa i samorządów lokalnych łącznie ma wynieść 5,5 proc. PKB.

- _ To lepiej niż 7 proc., ale chciałbym, żeby to było jeszcze mniej _ - mówił szef banku centralnego. Jego zdaniem, rząd powinien próbować znaleźć jeszcze jakieś oszczędności po stronie wydatków budżetowych i absolutnie nie dopuścić do przekroczenia kolejnego progu oszczędnościowego - 55 proc.

Zdaniem Belki, wprowadzona przez rząd podwyżka podatku VAT _ trochę zaboli, ale nie tak bardzo _. Tłumaczył, że stanie się tak dlatego, iż popyt jest dosyć słaby i wielu wytwórców i sprzedawców nie będzie mogło sobie pozwolić na przerzucenie tego dodatkowego 1 proc. (podwyższonego VAT) na konsumenta.

Zdaniem Belki rząd podnosi podatki, bo Polska znalazła się w szczególnej sytuacji, by nie dopuścić do zwiększenia deficytu. Podwyżka VAT nie jest działaniem doraźnym, ale jak powiedział - nie wierzy w to, że ten podatek po kilku latach zostanie obniżony.

Prezes NBP uważa, że wiek emerytalny powinien być podniesiony i zrównany między kobietami i mężczyznami. _ Tego nie trzeba robić od razu, trzeba dać ludziom możliwość wyboru. _

_ - Cała Europa i Polska nie uniknie znaczącego podwyższenia wieku emerytalnego _ - mówił. W jego opinii, powinniśmy pracować co najmniej do 65 roku, ale _ powinno się dać możliwość dalszej pracy ludziom, jeżeli czują się zdrowo. Czym kto dłużej pracuje, ten ma wyższą emeryturę _ - argumentował.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/42/t103210.jpg ) ] (http://www.money.pl/podatki/wiadomosci/artykul/podatkowe;latanie;budzetu;z;akcyzy;rzad;moze;miec;4;5;mld;zl,215,0,652503.html) Podatkowe łatanie budżetu: z akcyzy rząd może mieć 4,5 mld zł Od stycznia w górę pójdzie nie tylko VAT. Rząd już pracuje nad zmianami w akcyzie. Mają dać 1,6 mld zł. Ale minister Rostowski może wyciągnąć z naszych kieszeni jeszcze 2,8 mld zł.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/36/t103204.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/wiemy;co;rzad;zrobi;w;nastepnych;latach;z;finansami,145,0,652689.html) Wiemy, co rząd zrobi w następnych latach z finansami Ministrowie zakładają, że dług publiczny w relacji do PKB nie przekroczy 55 proc.
Tagi: belka, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz