Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
inflacja w polsce
28.06.2011 06:54

Belka: Nie ma obaw o inflację w Polsce

Prezes NBP nie martwi się wzrostem cen, gdyż, jak zwraca uwagę, sytuacja na globalnych rynkach żywnościowych i naftowych stabilizuje się, a nawet widać już, że tendencje wzrostowe odwracają się.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Krzysztof Białoskórski<br>/orka.sejm.gov.pl)

Prezes NBP nie martwi się wzrostem cen, gdyż, jak zwraca uwagę, sytuacja na globalnych rynkach żywnościowych i naftowych stabilizuje się, a nawet widać już, że tendencje wzrostowe odwracają się.

_ - Rzeczywiście nie prognozowaliśmy, że inflacja podskoczy do 5 proc., być może, że będzie trochę niższa. Mieliśmy świadomość, że niestety musi podnieść się _ - powiedział prezes NBP.

_ - Przede wszystkim już widzimy, że zarówno na rynku żywnościowym, jak i na rynku naftowym, sytuacja się stabilizuje, a nawet wręcz częściowo odwraca. Inercja statystyczna wskazuje, że wskaźnik ten znacząco spadnie. Gdybyśmy w każdym momencie, za wszelką cenę chcieli utrzymywać inflację na poziomie tych 2,5 proc. to już gospodarka byłaby zaduszona. Nie warto takiego eksperymentu zastosować _ - dodał.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/161/t101281.jpg ) ] (http://www.money.pl/banki/wiadomosci/artykul/belka;podwyzek;bedzie;tyle;ile;potrzeba,10,0,832266.html) Belka: Podwyżek będzie tyle ile potrzeba W opinii szefa NBP, możliwe jest, że inflacja zacznie spadać już w maju. Zapowiada podwyżki stóp, ale zaznacza, że woli _ prowadzić politykę pieniężną skalpelem, a nie młotem pneumatycznym _.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/103/t115559.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/inflacjabezrobocie/wiadomosci/artykul/nbp;podaje;ile;wyniosla;inflacja,11,0,833291.html) NBP podaje, ile wyniosła inflacja Inflacja bazowa po wyłączeniu cen żywności i energii wyniosła 2,1 procent w kwietniu w ujęciu rocznym wobec 2 procent r/r w marcu
[ ( http://static1.money.pl/i/h/161/t101281.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/prezes;nbp;ostroznie;ze;wzrostem;plac,93,0,813405.html) Prezes NBP: Ostrożnie ze wzrostem płac Zdaniem Marka Belki podwyżki pensji o 8-10 procent byłyby bardzo niekorzystne ze względu na wzrost inflacji. Minister Jolanta Fedak zaproponowała dzisiaj podniesienie płacy minimalnej.
Tagi: inflacja w polsce, marek belka, wiadomości, kraj, wiadmomości, gospodarka, gospodarka polska, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz