Notowania

ceny żywności
28.03.2011 08:35

Belka o cenach: Bańka w końcu pęknie

Zdaniem prezesa NBP RPP będzie podnosić stopy procentowe.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Łukasz Kamiński/ bpr.sejm.gov.pl)

Zdaniem prezesa NBP Marka Belki RPP będzie podnosić stopy procentowe, choć w chwili obecnej gospodarka rośnie w sposób umiarkowany i sama w sobie nie tworzy impulsów inflacyjnych.

_ - Jeśli inwestycje sektora prywatnego nie ruszą, a konsumpcja, która jest podstawa rozwoju, osłabnie, to bezinflacyjny wzrost, który jest podstawą rozwoju może potrwać całkiem długo. Musimy jednak zachować czujność, bo nawet jeżeli tych napięć gospodarka dzisiaj nie kreuje, to przecież w końcu może się to zmienić _ - powiedział szef NBP w rozmowie z _ Gazetą Wyborczą _.

Zdaniem prezesa NBP ze świata płynie impuls inflacyjny, bo drożeje żywność i ropa i jeśli w związku z tym Polacy zaczną żądać nadmiernych podwyżek płac, może powstać spirala płacowo - cenowa._ - Czyli nastąpią te mityczne dla niektórych, a dla innych całkiem realne, efekty drugiej rundy. Ale będziemy starać się ich uniknąć. I unikniemy _ - powiedział.

Belka podkreślił, że inflacja pozostaje pod kontrolą Rady._ - Znaczna część wzrostów ma charakter spekulacyjny, czyli krótkookresowy. Bańka w końcu pęknie. Nie obiecuję, że ceny wrócą do poziomu sprzed bańki, ale nie powinniśmy zakładać, że żywność będzie tylko drożała _ - powiedział.

Czytaj w Money.pl

Tagi: ceny żywności, żywnośc, kraj, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, gospodarka polska
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz