Notowania

belka
13.06.2010 14:00

Belka popiera przedłużenie linii kredytowej w MFW

Spotka się w tej sprawie z ministrem Jackiem Rostowskim.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Radek Pietruszka)

Nowy prezes Narodowego Banku Polskiego,profesor Marek Belka jest zdania, że Polska powinna wystąpić do Międzynarodowego Funduszu Walutowego o przedłużenie elastycznej linii kredytowej.

Takiej decyzji oczekuje rząd, sprzeciwiał się jej natomiast poprzedni prezes NBP-u Sławomir Skrzypek, który zginął 10 kwietnia w katastrofie pod Smoleńskiem.

Profesor Belka, który był gościem Programu Pierwszego Polskiego Radia zapowiedział, że spotka się w tej sprawie z ministrem finansów Jackiem Rostowskim.

Nowo wybrany prezes NBP-u uważa, że linia kredytowa MFW będzie stanowić dla Polski dodatkowe zabezpieczenie, choć raczej nasz kraj z niej nie skorzysta.

Według informacji opublikowanej przez Narodowy Bank Polski koszt linii kredytowej udostępnionej w maju 2009 roku wyniósł 182 miliony złotych i obciążył wynik banku centralnego. Oznacza to, że samo pozostawienie do dyspozycji środków z elastycznej linii kredytowej w wysokości 20,5 miliarda dolarów i traktowanie jej jako swoistej polisy zabezpieczającej, będzie kosztowało około 0,3 procent tej kwoty w skali roku.

Kiedy Polska ma szansę wejść do strefy euro?

Marek Belka uważa, że na przyjęcie euro powinny decydować się takie kraje, które mają elastyczne gospodarki.

Prezes NBP uważa, że tylko takie kraje mogą sobie poradzić przy braku samodzielnej polityki kursowej.

Dodał, że obecnie niebezpieczeństwem dla Polski jest kruchość ożywienia gospodarczego w Europie, gdyż większą część naszego eksportu kierujemy na rynki europejskie. Ponadto, profesor Belka zauważył, że zdestabilizowane są rynki finansowe, co powoduje odpływ kapitału głównie do Stanów Zjednoczonych.

ZOBACZ TAKŻE:

* [ **Kłopotek: Chwalą Belkę, ale jeszcze zazgrzytają zębami** ]( http://www.money.pl/archiwum/mikrofon/artykul/klopotek;chwala;belke;ale;jeszcze;zazgrzytaja;zebami,209,0,631249.html )
* [ **** ]( http://www.money.pl/archiwum/mikrofon/artykul/klopotek;chwala;belke;ale;jeszcze;zazgrzytaja;zebami,209,0,631249.html )[ **Bratkowski: Belka w NBP nie będzie na siłę pomagał rządowi** ]( http://www.money.pl/archiwum/mikrofon/artykul/bratkowski;belka;w;nbp;nie;bedzie;na;sile;pomagal;rzadowi,239,0,630511.html )
Tagi: belka, mfw, wiadomości, waluty, wiadmomości, gospodarka, pieniądze, najważniejsze, gospodarka polska, giełda na żywo, banki
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz