Notowania

belka
13.06.2011 10:46

Belka: Wspólna waluta Unii przetrwa

Polska jest przekonana, że wspólna waluta UE przetrwa i nadal chce wejść do strefy euro - powiedział prezes Narodowego Banku Polskiego Marek Belka.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Łukasz Kamiński/ bpr.sejm.gov.pl)

Polska jest przekonana, że wspólna waluta UE przetrwa i nadal chce wejść do strefy euro - powiedział prezes Narodowego Banku Polskiego Marek Belka w wywiadzie dla dziennika _ Financial Times _.

_ Trudno zachęcać kraj, by przystąpił do strefy euro, gdy wstrząsają nią sztormy. Robimy jednak to, co powinniśmy i co naszym zdaniem leży w najlepszym interesie polskiej gospodarki. Nadal uważamy przystąpienie do strefy euro za nasz cel strategiczny _ - powiedział Belka, którego opinię _ FT _ dziś publikuje.

Belka uważa, że wobec niejasności wokół sytuacji Grecji i innych państw strefy euro nie ma sensu, by Polska śpieszyła się z przyjęciem unijnej waluty, ale nie oznacza to, że zrezygnowała z tego celu.

_ Każdy kryzys euro jest też kryzysem europejskiej integracji, a stawiamy na europejską integrację od pierwszych miesięcy po zmianie systemu _ - zaznaczył Belka, wyrażając przekonanie, że UE i strefa euro wyjdą z obecnego kryzysu wzmocnione.

Jak zauważa _ FT _, _ droga Polski do strefy euro nie jest wolna od wyzwań _. Dziennik wymienia w tym kontekście m.in. kwietniową inflację, która sięgnęła 4,5 proc., a więc znacznie wyższą od zakładanych przez NBP 2,5 proc.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/194/t131778.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/brak;euro;nas;uratowal;a;teraz;pograza,180,0,771764.html) "Brak euro nas uratował, a teraz pogrąża" Marek Belka, prezes NBP, podkreśla polityczną potrzebę wejścia do eurolandu.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/162/t101282.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/belka;upadek;euro;to;dla;nas;katastrofa,99,0,745315.html) Belka: Upadek euro to dla nas katastrofa Zdaniem szefa NBP możemy się spodziewać ucieczki kapitału z Polski.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/162/t101282.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/belka;kryzys;w;polsce;skonczy;sie;gdy;zaczna;inwestycje,170,0,672170.html) Belka: Kryzys w Polsce skończy się, gdy zaczną inwestycje Prezes NBP mówi, jakich sygnałów ożywienia wypatrywać.
Tagi: belka, euro, polska, wiadomości, waluty, wiadmomości, kraj, gospodarka, pieniądze, gospodarka polska, giełda na żywo
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz