Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Agnieszka Zawadzka
|

Benzyna za 5 złotych? Już w przyszłym roku

0
Podziel się:

Na Sylwestra będziemy płacić za benzynę już nawet 4,90 zł, a za olej napędowy 4,70 zł.

Benzyna za 5 złotych? Już w przyszłym roku
(PAP/Jerzy Paszkowski)

Na Sylwestra będziemy płacić za litr benzyny nawet 4,9 zł. Kierowcy samochodów z silnikiem diesla za olej napędowy zapłacą nawet 4,7 zł. A to nie wszystkie kiepskie wiadomości. Podwyżka VAT to kolejne dodatkowe 5 groszy na litrze. Psychologiczna bariera 5 złotych za litr popularnej Pb 95 pęknie już po Nowym Roku.

Skok cen ropy na światowych rynkach i osłabiający się złoty spowodowały, że w ostatnim miesiącu benzyna podrożała średnio o 20 groszy na litrze. A to nie koniec podwyżek. Firmy paliwowe będą co najmniej do połowy grudnia dostosowywać ceny detaliczne do wzrostów, jakie już nastąpiły w hurcie.

_ - Do Nowego Roku benzyna zdrożeje średnio do 4,8-4,9 złotych za litr, a diesel do 4,60-470 złotych za litr _ - prognozuje Szymon Araszkiewicz, analityk firmy e-petrol. Podobne poziomy podwyżek przewiduje Urszula Cieślak, ekspert ds. rynku paliw z BM Reflex. _ - Średnio w kraju będzie to wzrost do 4,80 zł za litr benzyny PB 95 i 4,60 zł za litr diesla. LPG skoczy natomiast z obecnego poziomu 2,35 nawet do 2,50 zł za litr _ - mówi.

Droższy wyjazd na Sylwestra

Co taka podwyżka oznacza w praktyce? Przy 600-kilometrowym wyjeździe Fordem Mondeo III z silnikiem diesla o pojemności 2 litrów (ten model średnio spala 6,7 l na 100 km) w tej chwili zapłacimy za paliwookoło 188 złotych. W Sylwestra będzie to już o 5 złotych więcej. Jeśli wyjedziemy _ siostrzanym _ modelem z silnikiem benzynowym, różnica wyniesie nawet 11 złotych.

źródło: BM Reflex

Po Nowym Roku czeka nas kolejny skok cen, spowodowany wzrostem VAT na paliwa z 22 do 23 procent. _ - To od 4 do 6 groszy podwyżki na litrze benzyny _ - mówi Cieślak. Cena benzyny średnio będzie już wynosić 4,95 złotych, czyli na droższych stacjach zbliży się do _ psychologicznego _ poziomu 5 zł/l.

_ - __ Sprzedawcy zrobią jednak, co będą mogli, żeby, nawet kosztem obcięcia marży, tej psychologicznej bariery nie przełamać _ - uważa Araszkiewicz. Podobnego zdania jest ekspertka z Refleksu. Jednak jej zdaniem, lokalnie przełamanie takie jest możliwe. _ - W niektórych miejscach, na przykład w Zakopanem, lub blisko zachodniej granicy, mogą pojawić się stacje, na których Pb 95 będzie kosztować powyżej pięciu złotych _ - twierdzi Cieślak.

Ropa i dolar pogrążyły kierowców

Wzrost cen to przede wszystkim wina drożejącej ropy i słabnącego złotego. Od początku roku baryłka ropy Brent na giełdzie londyńskiej zdrożała o ponad 13 procent. W tej chwili przekroczyła już poziom 90 dolarów za baryłkę.

_ - Od dołka w grudniu 2008 roku ropa szła cały czas w górę. Teraz mamy ostrą zimę w całej Europie, więc może być gorzej aż do wiosny. Potem powinno się poprawiać _ - mówi Marek Rogalski, analityk DM BOŚ.

Poza cenami surowca polskim kierowcom zaszkodziło osłabienie złotego. Do tej pory umacniający się złoty chronił polskich kierowców przed drożyzną na stacjach, nawet wtedy, gdy czarne złoto było rekordowo drogie. _ - Mamy pecha _ - ubolewa Araszkiewicz _ - zbiegły nam się w czasie dwa czynniki decydujące o podwyżkach _.

Kolejne podwyżki przez obcięcie ulgi

Poza wzrostami na rynku ropy, niekorzystną sytuacją walutową i ciężką zimą, w przyszłym roku dodatkowo obciążą nas podatki. To nie tylko wzrost stawki VAT o jeden punkt procentowy z 22 do 23 procent. Od maja dodatkowo po kieszeniach uderzy kierowców odebranie ulgi na biopaliwa. Zwiększenie akcyzy na paliwa związane z zabraniem tej ulgi, według szacunków Money.pl spowoduje, że po 1 maja paliwa będą odpowiednio droższe na litrze: o 7 groszy olej napędowy i 10 groszy benzyny. Jeżeli do tego czasu nasza waluta znacząco się nie umocni lub ceny ropy na światowych rynkach wyraźnie nie spadną nic nie uchroni kierowców przed tankowaniem benzyny za ponad 5 zł za litr.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/243/t20211.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/tankowanie;coraz;drozsze;diesel;przeskoczy;benzyne,195,0,701891.html) Tankowanie coraz droższe. Diesel przeskoczy benzynę? W tym roku podróż samochodem z silnikiem diesla na groby bliskich będzie o około 17 proc. droższa niż przed rokiem. Więcej zapłacą również posiadacze aut napędzanych benzyną, ale w ich przypadku koszt paliwa urósł o nieco ponad 6 procent.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/164/t111268.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/rzad;znow;zlupi;kierowcow;-;dorzuca;sie;do;latania;budzetu,26,0,679194.html) Rząd znów złupi kierowców - dorzucą się do łatania budżetu Litr popularnej benzyny Pb 95 podrożeje nawet o 10 groszy. Kierowcy, którzy do baku leją diesla, za każdy litr zapłacą nawet o siedem groszy więcej.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/42/t103210.jpg ) ] (http://www.money.pl/podatki/wiadomosci/artykul/podatkowe;latanie;budzetu;z;akcyzy;rzad;moze;miec;4;5;mld;zl,215,0,652503.html) Podatkowe łatanie budżetu: z akcyzy rząd może mieć 4,5 mld zł Od stycznia w górę pójdzie nie tylko VAT. Rząd już pracuje nad zmianami w akcyzie. Mają dać 1,6 mld zł.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)