Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Berlusconi musi odejść, Papandreu Pyrrusem

0
Podziel się:

Jeden i drugi utrzymuje się u władzy niewielką większością, jest skłócony z ministrem finansów i nie dotrzymuje obietnic.

Berlusconi musi odejść, Papandreu Pyrrusem
(Alessio85/CC/flickr)
bEJZquQB

Grupa G20 - największe rozwinięte i wschodzące gospodarki świata - okazała się bezsilna w obliczu taktycznych gier dwóch europejskich premierów: Silvio Berlusconiego i Jeorjosa Papandreu - napisał w sobotnim komentarzu _ Financial Times _.

_ Jeden i drugi utrzymuje się u władzy niewielką większością, jest skłócony ze swym ministrem finansów i ma w zwyczaju nie dotrzymywać obietnic w czasie, gdy rynki niepokoją się stanem ich finansów. Różnica polega jednak na tym, że skala włoskiego długu, 1 900 mld euro, jest tak wielka, iż może zdestabilizować światową gospodarkę _ - zauważa _ FT _.

Gazeta niepokoi się stanem finansów Włoch - czwartego najbardziej zadłużonego państwa świata. Włochy są wciąż wypłacalne, ale w dłuższym czasie mogą nie udźwignąć oprocentowania ich długu. Dlatego zachodzi pilna potrzeba podjęcia środków zaradczych.

bEJZquQD

Spread (czyli rentowność papierów) między 10-letnimi obligacjami włoskimi a niemieckimi, uznawanymi za punkt odniesienia, podwoiła się od lata bieżącego roku sięgając w piątek 463 pkt bazowych. Zapewne byłaby jeszcze wyższa, gdyby nie to, że Europejskiego Banku Centralnego skupuje włoskie obligacje. W 2012 r. Włochy będą musiały refinansować ok. 300 mld euro długu - przypomina _ FT _.

_ To dobrze, że MFW będzie monitorował dyscyplinę finansową Włoch, ale zachodzi ryzyko, że jeśli Berlusconi zostanie premierem, to podkopie te zabiegi _ - przestrzega gazeta.

_ Naiwnością jest też zakładać, iż z chwilą jego odejścia Włochy od razu odzyskają zaufanie rynków, ale zmiana politycznego przywództwa we Włoszech jest konieczna _ w interesie samych Włoch i Europy - dodaje _ FT _.

bEJZquQJ

Przed czarnowidztwem przestrzega _ Guardian _: _ Wprawdzie szczyt G20 był okazją do zmierzenia się z zadłużeniem państw, a najważniejsze pytania pozostały bez odpowiedzi, ale nie był żadną apokalipsą, ani nawet akropolem. Spotkania na szczycie są targiem, a nie jednorazowymi wydarzeniami, w których liczy się wszystko albo nic _.

Wprawdzie Papandreu wsadził kij w szprychy w przededniu G20 ogłaszając referendum ws. pakietu ratunkowego eurostrefy dla Grecji, ale o wiele większym problemem jest to, że trzypunktowy plan ratunkowy uzgodniony na szczycie okazał się _ wirtualną rzeczywistością, a nie realnymi pieniędzmi _ - podkreśla gazeta.

_ The Independent _ pisze o _ pyrrusowym zwycięstwie _ premiera Grecji. Papandreu wygrał wprawdzie wotum zaufania, ale zanosi się na to, że będzie musiał ustąpić. _ W Grecji nie ma oznak konsensusu wymaganego przez UE w zamian za pakiet ratunkowy _ - napisał _ Independent _ uwypuklając utratę zaufania greckiej opinii publicznej do systemu rządzenia i klasy politycznej w Grecji.

Czytaj więcej o włoskich problemach z zadłużeniem
[ ( http://static1.money.pl/i/h/32/t177184.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/berlusconi;wyjdziemy;z;kryzysu;do;2013;roku,44,0,948780.html) Nikt nie może go pouczać. Berlusconi wie lepiej Wydana dziś nota włoskiego premiera jest odpowiedzią na apele skierowane podczas szczytu w Brukseli do jego rządu o przyspieszenie reform i uzdrawianie finansów.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/175/t75695.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/protest;oburzonych;uliczna;bitwa;w;stolicy;wloch,74,0,936778.html) Polała się krew. Chmura dymu nad Rzymem _ - Sprawców zajść trzeba zidentyfikować i ukarać - _zapowiedział premier Włoch Silvio Berlusconi.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/70/t113222.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/wlosi;chca;by;nastepca;berlusconiego;byla;kobieta,242,0,924146.html) Kobieta zostanie premierem we Włoszech? W historii Włoch jeszcze nigdy kobieta nie była premierem. Teraz może się to zmienić.
bEJZquRe
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)