Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Bernanke zawiódł. Miliardów na razie nie widać

0
Podziel się:

Inwestorzy za Oceanem od kilku dni czekali na wystąpienie szefa Fed. Liczyli, że zapowie on uruchomienie kolejnego pakietu wspierającego amerykańską gospodarkę.

Bernanke zawiódł. Miliardów na razie nie widać
(ec.europa.eu)

Inwestorzy za Oceanem od kilku dni czekali na wystąpienie szefa Fed. Liczyli, że zapowie on uruchomienie kolejnego pakietu wspierającego amerykańską gospodarkę. Jak zwykle w ostatnich miesiącach usłyszeli jednak jedynie same ogólniki.

To ich mocno rozczarowało. Wyraz swojej dezaprobacie dali pozbywając się akcji. Główne indeksy na Wall Street - S&P i Dow Jones Industrial straciły na koniec dnia ponad jeden procent. Nieco mniejszej przecenie uległ technologiczny Nasdaq.

Zobacz jak w czwartek przebiegały notowania indeksów w USA

Ben Bernanke od co najmniej kilku tygodniu gra z inwestorami w zrozumiałą tylko dla siebie grę. Miesiąc temu jednego dnia praktycznie zapowiedział, że Fed w najbliższym czasie uruchomi trzeci pakiet działań, wspierających słabnącą największą gospodarkę świata, by dzień później wszystkiemu zaprzeczyć.

Inwestorzy liczyli, że taka deklaracja padnie - podobnie jak w przypadku drugiego pakietu stymulacyjnego w 2010 roku - pod koniec sierpnia na dorocznym spotkaniu szefów banków centralnych. Ale tym razem szef Fed powiedział tylko kilka ogólników.

Podobnie wczoraj inwestorzy nie usłyszeli nic nowego poza stwierdzeniem, że _ Fed zrobi wszystko co w jego mocy, by przywrócić wysoki w wzrost gospodarczy i zwiększyć zatrudnienie _. A ponadto, że dysponuje wieloma narzędziami, by to osiągnąć, których nie zawaha się użyć. I nic poza tym.

To znacznie poniżej tego co oczekują rynki w kontekście niezbyt optymistycznych wieści z amerykańskiej gospodarki, która się rozwija w tempie najwolniejszym od ponad dwóch lat (w drugim kwartale PKB wzrosło zaledwie o 0,7 proc.). Zatrudnienie nie rośnie, a bezrobocie utrzymuje się na ponad 9 proc. poziomie, czyli dwukrotnie wyższym niż w czasach prosperity ostatnich kilkunastu lat, które zakończyło się na przełomie 2007 i 2008 roku.

Z drugiej strony trudno się dziwić ostrożności szefa Fed. Na dwa wcześniejsze pakiety w latach 2009-2011 poszło 2,3 biliona dolarów, a efekty tych działań są co najwyżej wątpliwe. Duża część z tych środków (szczególnie w przypadku drugiego programu wykupu obligacji od banków na kwotę 600 mld dolarów)
nie trafiła na cele, jakie zakładano (ułatwienie kredytowania firm), ale na rynki finansowe.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/189/t127677.jpg ) ] (http://www.money.pl/archiwum/mikrofon/artykul/musimy;byc;gotowi;na;upadajaca;swiatowa;gospodarke,143,0,898703.html) Musimy być gotowi na upadającą, światową gospodarkę Prof. Krzysztof Rybiński prognozuje, co dalej z kryzysem.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/248/t75512.jpg ) ] (http://www.money.pl/gielda/komentarze_swiat/artykul/od;paniki;do;euforii;bernanke;rzadzi;gielda,24,0,898072.html) Od paniki do euforii. Bernanke rządzi giełdą Cały tydzień był podporządkowany wystąpieniu szefa Fedu. To, co się stało wczoraj, przeszło jednak najśmielsze oczekiwania.
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)