Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Bessa na GPW zatrzyma wielką prywatyzację?

0
Podziel się:

Wicepremier Waldemar Pawlak nie wyklucza korekty rządowego planu.

Bessa na GPW zatrzyma wielką prywatyzację?
(kprm.gov.pl)

Minister gospodarkiWaldemar Pawlakzapewnia, że sprzedaż 10 procent akcji KGHM przez skarb państwa nie oznacza utraty kontroli nad spółką przez państwo.

Waldemar Pawlak dodał, że jeśli koniunktura na giełdzie pogorszy się, rząd zweryfikuje plan prywatyzacyjny. _ - To są plany ministra skarbu i to nie są jeszcze rozstrzygnięcia końcowe. W każdym przypadku, gdyby była bardzo zła koniunktura na rynku papierów wartościowych, to wtedy trzeba będzie zastanowić się nad korektą tego planu _ - powiedział Pawlak.

- _ To jest plan, natomiast decyzje będą zapadały w przyszłości. To dotyczy wszystkich spółek, które są na liście _ - dodaje wicepremier.

Najwięcej kontrowersji budzi plan sprzedaży 10 proc. akcji _ Polskiej Miedzi. _ Gość_ Sygnałów Dnia _ zapewnił, że pracownicy KGHM nie stracą na decyzji rządu.

POSŁUCHAJ WICEPREMIERA PAWLAKA:


Pawlak zauważył, że sprzedaż udziałów skarbu państwa w KGHM będzie się wiązać z częściową utratą dywidendy, która wpływa do państwowej kasy. _ _

_ - Bardzo ważne jest, żebyśmy rozważyli, czy realizować ten program w którym jest mowa o tym, że Skarb Państwa sprzeda maksymalnie do 10 proc., czy też zastosować mechanizmy, które pozwolą zdyskontować dywidendę kilka lat wcześniej, a potem z przyszłych zysków odkładać to na kapitał np. zapasowy (...); wówczas budżet dostanie pieniądze dziś, a firma będzie utrzymana w dotychczasowej strukturze _ - mówi wicepremier.

Minister Pawlak podkreślił, że rząd stara się prowadzić dialog społeczny ze związkowcami.

POSŁUCHAJ WICEPREMIERA PAWLAKA:


Odnosząc się do prywatyzacji spółek energetycznych, Pawlak powiedział, że _ potrzebna jest zwyczajna roztropność _. _ _

_ - Skarb Państwa właśnie w tych spółkach będzie utrzymywał kontrolę, bo trudno sobie wyobrazić, żeby mówić o prywatyzacji, jeśli mogłyby te spółki być kupione przez firmy państwowe innych krajów _ - zauważył Pawlak.

Jego zdaniem spółki energetyczne powinny być wprowadzone na giełdę. Dzięki temu będą bardziej transparentne i efektywne w obniżaniu kosztów. Jednocześnie zwrócił uwagę, że np. Francuzi i Szwedzi z sukcesem prowadzą firmy państwowe m.in. energetyczne obecne na wielu europejskich rynkach.

ZOBACZ TAKŻE:

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)