Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Bez podwyżek będzie strajk? Referendum

0
Podziel się:

Rozpoczęło się referendum strajkowe w Przewozach
Regionalnych - największym polskim kolejowym przewoźniku pasażerskim.

Bez podwyżek będzie strajk? Referendum
(PAP/Wojciech Pacewicz)

Rozpoczęło się referendum strajkowe w Przewozach Regionalnych - największym polskim kolejowym przewoźniku pasażerskim. Referendum potrwa do piątku. Związkowcy będą też rozmawiać o sytuacji w spółce z przedstawicielami resortu infrastruktury.

Pracownicy spółki odpowiadają na pytanie, czy są za podjęciem strajku w sprawie podwyżek płac w 2011 r. Związkowcy chcą 280 zł podwyżki, a zarząd spółki deklaruje, że firmę stać na 130 zł od października.

Przewodniczący Konfederacji Kolejowych Związków Zawodowych Leszek Miętek powiedział, że referendum będzie ważne, gdy weźmie w nim udział ponad 50 proc. załogi. Natomiast strajk będzie można podjąć, gdy opowie się za nim ponad połowa głosujących. Wstępne wyniki głosowania mają być znane w przyszłym tygodniu.

Pytany, czy związki prowadzą jeszcze rozmowy z zarządem, Miętek powiedział, że 18 lipca przedstawiciele strony społecznej mają się spotkać z przedstawicielami resortu infrastruktury. - _ Ministerstwo, jako jedyne odpowiedziało na nasz apel o rozmowy. Jesteśmy bardzo zawiedzeni, że o sytuacji w spółce nie chcą z nami rozmawiać jej właściciele, czyli marszałkowie województw _ - powiedział Miętek.

Według wiceministra infrastruktury Andrzeja Massela, odpowiedzialnego w resorcie za kolej, ministerstwo będzie rozmawiać ze stronami sporu, starając się znaleźć kompromis. W rozmowie z PAP w ubiegłym tygodniu stwierdził, że resort poszukuje systemowego rozwiązania problemu. - _ Chcielibyśmy, by Przewozy Regionalne mogły normalnie funkcjonować, stabilnie, bez obawy o każdy kolejny dzień, by przewoźnik miał zapewnioną stabilność finansową _ - powiedział.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/248/t127224.jpg ) ] (http://www.money.pl/archiwum/mikrofon/artykul/syryjczyk;w;porownaniu;z;innymi;na;kolej;placimy;malo,121,0,742009.html) Syryjczyk: W porównaniu z innymi na kolej płacimy mało

5 lipca w całej Polsce na dwie godziny stanęły niemal wszystkie pociągi przewoźnika. Był to strajk ostrzegawczy, zorganizowany przez związkowców. Strajk generalny byłby bardziej dotkliwy - przewoźnik uruchamia dziennie około 2,7 tys. pociągów, z których korzysta około 300 tys. pasażerów. Spółka obsługuje głównie trasy lokalne i regionalne, więc z jej usług korzystają głównie osoby jeżdżące np. do pracy.

Spółka boryka się z problemami finansowymi odkąd została w 2008 r. wydzielona z Grupy PKP i przekazana władzom 16 województw. W 2009 r. strata spółki wyniosła 290 mln zł, a w 2010 r. - 170 mln zł. Ten rok zarząd planuje zamknąć ze stratą 30 mln zł. Jeśli związkowcy przystaną na propozycję zarządu dotyczącą podwyżek, strata przekroczy 40 mln zł.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/139/t137355.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/nowy;rozklad;jazdy;sprawdz;utrudnienia,235,0,832747.html) Nowy rozkład jazdy. Sprawdź utrudnienia Korekta rozkładu jazdy pociągów wejdzie w życie 1 czerwca i będzie obowiązywać do końca sierpnia.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/138/t137354.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/ponad;1;mln;zl;kar;za;chaos;na;kolei,39,0,814887.html) Ponad 1 mln zł kar za chaos na kolei Urząd Transportu Kolejowego ukarał PKP Intercity i Przewozy Regionalne za bałagan przy wprowadzaniu rocznego rozkładu jazdy pociągów w grudniu 2010 roku.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)