Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Bez prowizji, ale jednak z pomocą pośrednika

0
Podziel się:

Mieszkania, w przypadku których kupujący mieszkania nie zapłaci pośrednikowi ani złotówki upowszechniły się najbardziej w Gdańsku.

Bez prowizji, ale jednak z pomocą pośrednika
(OSTILL/iStockphoto)
bEJvVwFx

Zakup mieszkania wiąże się z tak wielkim nakładem finansowym, iż staramy się zaoszczędzić na wszystkim, co nie wydaje nam się naprawdę niezbędne. Część osób przekonanych o swojej wiedzy dotyczącej rynku nieruchomości stara się za wszelką cenę uniknąć konieczności zapłaty prowizji pośrednikowi nieruchomości. Z drugiej strony rynku są jednak sprzedający. Nawet jeśli początkowo próbują oni sprzedać swoje mieszkania bezpośrednio, z upływem czasu orientują się, iż nie jest to taka prosta i bezproblemowa sprawa. W rezultacie decydują się oni na skorzystanie z usług agencji nieruchomości.

Widząc pewnego rodzaju lukę na rynku, część pośredników postanowiła ją zagospodarować. W celu przyciągnięcia strony popytowej postanowiła nie pobierać prowizji od strony kupującej. Wynagrodzenie pośrednika pokrywa sprzedający nieruchomość.

Analitycy Działu Badań i Analiz firmy Emmerson Realty S.A. postanowili sprawdzić jak popularna jest to praktyka na rynkach wtórnych największych polskich miast. W tym celu posłużono się danymi udostępnionymi przez portal otoDom.pl. Zgodnie z naszymi przewidywaniami okazało się, iż sytuacja wygląda bardzo różnie w zależności od konkretnego miasta.

bEJvVwFz

Mieszkania, w przypadku których kupujący mieszkania nie zapłaci pośrednikowi ani złotówki upowszechniły się najbardziej w Gdańsku. Stanowią one tam niemal jedną trzecią wszystkich oferowanych mieszkań. W sąsiadującej Gdyni jest już nieco gorzej, chociaż co piąte mieszkanie objęte programem bez prowizji od kupującego i tak jest wyróżniającym się poziomem na tle pozostałych miast.

W Łodzi i Lublinie tego rodzaju oferty stanowią odpowiednio 19 proc. i 16 proc. rynku. Na dwóch najbardziej rozwiniętych rynkach mieszkaniowych, czyli w Warszawie i Krakowie interesujące nas mieszkania odpowiadają za 10 proc. i 14 proc. dostępnej podaży w ofertach pośredników. Na rynkach takich jak Bielsko-Biała, Bydgoszcz, czy Katowice, tego rodzaju praktyka jest w zasadzie niespotykana.

_ ##Udział mieszkań oferowanych do sprzedaży bez prowizji na rynkach wtórnych poszczególnych miast, luty 2014 Miasto Udział w rynku ofert „bez prowizji od kupującego Źródło: Dział Badań i Analiz firmy Emmerson Realty SA na podstawie danych portalu otoDom.pl Gdańsk 32,5% Gdynia 20,8% Łódź 18,8% Lublin 16,0% Kraków 13,9% Warszawa 10,3% Częstochowa 9,6% Wrocław 8,5% Poznań 7,1% Szczecin 5,9% Białystok 5,9% Toruń 4,7% Katowice 1,8% Bydgoszcz 1,7% Bielsko-Biała 0,1% _

Jak wskazuje Przemysław Kotwicki z serwisu otoDom.pl, o powszechności tego rodzaju rozwiązania w dużym stopniu decyduje nie tylko specyfika lokalnego rynku nieruchomości, ale również model biznesowy przyjęty przez działające na danym rynku agencje nieruchomości. Jeśli któraś z nich zdecydowała się na zaproponowanie takiego produktu i przełożyło się to większą liczbę klientów, to często pociąga to za sobą próby naśladownictwa ze strony lokalnych konkurentów. Jeśli łącznie dysponują one dużym udziałem w rynku, to z kolei przekłada się to na popularyzację tego rodzaju oferty.

bEJvVwFF

Chociaż oferty bezprowizyjne dla klientów kupujących mieszkania w dalszym ciągu pozostają w wyraźnej mniejszości, to jednak na stałe wpisały się już w krajobraz polskiego rynku nieruchomości. Pomimo iż jest to kusząca opcja, przeglądając oferty nie powinniśmy ograniczać się jednak tylko do ofert oznaczonych znakiem 0 proc. prowizji.

Często warto skorzystać z oferty pośrednika by mieć pewność, iż mieszkanie które zamierzamy kupić jest najlepszą dostępną opcją. Agencje dysponują większą bazą ofert, zapewniają bezpieczeństwo transakcji, mogą pomóc w negocjacjach cenowych. Dobry agent nieruchomości z pewnością będzie w stanie zapracować na swoją prowizję, a koszt poniesiony przez nas nie pójdzie na marne.

Znajdź najtańszy kredyt hipoteczny

Jakiej kwoty kredytu potrzebujesz? ZOBACZ OFERTY; )

bEJvVwFG

Czytaj więcej w Money.pl

bEJvVwGa
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)