Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Bezpieczeństwo energetyczne. Spotkanie u prezydenta

0
Podziel się:

Prezydent Bronisław Komorowski wręczy akty powołania do RBN ministrowi obrony narodowej Tomaszowi Siemoniakowi oraz prezesowi partii Polska Jest Najważniejsza Pawłowi Kowalowi.

Bezpieczeństwo energetyczne. Spotkanie u prezydenta
(prezydent.pl/GFDL)

- _ Jutro odbędzie się posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego poświęcone kwestii bezpieczeństwa energetycznego Polski. W tym kontekście Rada zajmie się oceną projektu rurociągu Odessa-Brody-Płock _- poinformowała rzeczniczka RBN Joanna Kwaśniewska-Wróbel.

Przed posiedzeniem Rady - które rozpocznie się w czwartek o godz. 14 - prezydent Bronisław Komorowski wręczy akty powołania do jej składu ministrowi obrony narodowej Tomaszowi Siemoniakowi oraz prezesowi partii Polska Jest Najważniejsza Pawłowi Kowalowi.

Projekt przedłużenia istniejącego ropociągu Odessa-Brody do Płocka, a następnie przesył ropy rurociągiem Przyjaźń do Gdańska, skąd mogłyby się odbywać dostawy dla Europy, jest częścią większego projektu: euroazjatyckiego korytarza transportu ropy, który ma połączyć Europę z zasobami regionu Morza Kaspijskiego.

W 2004 r. powstała spółka Sarmatia, w wyniku umowy zawartej przez polski PERN i ukraiński Ukrtransnafta. Celem spółki jest przeprowadzenie ekonomiczno-finansowych oraz technicznych analiz możliwości realizacji projektu budowy korytarza transportu ropy z Odessy poprzez Brody do Płocka i dalej do Gdańska. W 2007 r. zawarto porozumienie o wejściu do spółki, jako udziałowców, trzech podmiotów z Azerbejdżanu, Gruzji i Litwy.

Obecnie PERN i Ukrtransnafta oraz State Oil Company of Azerbejdżan (SOCAR) i Georgian Oil and Gas Corporation Ltd posiadają po 24,75 proc. akcji Sarmatii, a AB Klaipedos Nafta - 1 proc. akcji.

Według planów Odessa-Brody-Płock ma po 2021 roku tłoczyć nawet 30 mln ton ropy rocznie. Wstępnie uruchomienie rurociągu planowano na 2016 r. Sarmatia podpisała tzw. wstępną umowę na unijne dofinansowanie z Instytutem Nafty i Gazu w wysokości 495 mln zł w styczniu 2010 r. Koszt projektu po stronie polskiej oszacowano na ok. 1,6 mld zł.

Podczas lipcowej wizyty w Azerbejdżanie prezydent Komorowski zapewnił, że projekt ropociągu Odessa-Brody-Gdańsk jest aktualny. Prezydent Azerbejdżanu Ilham Alijew podkreślił wówczas, że jego kraj ma ropociągi i gazociągi, a ich możliwości nie są w pełni wykorzystane.

Poprzednie posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego odbyło się 30 maja i było poświęcone wspólnej polityce bezpieczeństwa i obrony jako priorytetowi polskiej prezydencji w Radzie UE oraz inicjatywie ustawodawczej prezydenta ws. cyberbezpieczeństwa.

RADA BEZPIECZEŃSTWA NARODOWEGO

Czytaj więcej o bezpieczeństwie energetycznym
[ ( http://static1.money.pl/i/h/226/t135906.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/nowy;gazociag;zwiekszy;bezpieczenstwo;polski,54,0,908598.html) Łączymy się z Czechami. Polska bezpieczniejsza Dziś zostaną połączone systemy gazowe Polski i Czech. Nowy gazociąg nazywa się Moravia.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/227/t135907.jpg ) ] (http://dom.money.pl/budownictwo/wiadomosci/artykul/maja;umowe;na;nadzor;budowy;gazociagu;szczecin-gdansk,57,0,896313.html) Mają umowę na nadzór budowy gazociągu Szczecin-Gdańsk Gaz-System podpisał umowę na nadzór nad budową pierwszego etapu budowy gazociągu Szczecin-Gdańsk - na odcinku Płoty-Karlino.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/12/t90380.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/porty;ida;do;sadu;chodzi;o;nord;stream,0,0,805888.html) Porty idą do sądu. Chodzi o Nord Stream Zarząd Morskich Portów w Szczecinie i Świnoujściu odwołał się do sądu od decyzji niemieckiego urzędu, który odrzucił polskie zastrzeżenia w sprawie głębokości ułożenia Gazociągu Północnego.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)