Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Bezpieczeństwo, energetyka i handel. To główne tematy Wrocław Global Forum 2013

0
Podziel się:

W dyskusjach biorą udział politycy i przedstawiciele biznesu z Polski, państw UE oraz USA. – Bo żaden kraj i naród nie jest dziś w stanie działać w pojedynkę – podkreśla Jan Krzysztof Bielecki, szef doradców premiera.

Bezpieczeństwo, energetyka i handel. To główne tematy Wrocław Global Forum 2013
(Ukrafoto/East News)

O wejściu Polski do strefy euro, współpracy międzynarodowej w zakresie bezpieczeństwa, wymiany gospodarczej oraz energetyki rozmawiają uczestnicy Wrocław Global Forum. W dyskusjach biorą udział politycy i przedstawiciele biznesu z Polski, państw UE oraz USA. *_ – Żaden kraj i naród nie jest dziś w stanie działać w pojedynkę – _ powiedział Jan Krzysztof Bielecki, szef doradców premiera.*

Wrocław Global Forum to doroczna konferencja poświęcona w głównej mierze transatlantyckiej współpracy gospodarczej oraz stosunkom politycznym pomiędzy Unią Europejską i Stanami Zjednoczonymi.

Frederick Kempe, prezydent współorganizatora Forum - Rady Atlantyckiej, podkreślił podczas konferencji poprzedzającej rozpoczęcie Wrocław Global Forum wagę politycznych i gospodarczych więzów transatlantyckich. - _ Na początek będziemy mówić o globalnym bezpieczeństwie i upowszechnieniu demokracji. Bardzo istnym zagadnieniem będzie również problem transatlantyckiej wymiany handlowej _ - mówił Kempe.

Z kolei dyrektor Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych Marcin Zaborowski podkreślił, że uczestnicy forum będą również mówić o perspektywach wejścia Polski do strefy euro. _ To czynnik określający przyszłość Polski w najbliższym czasie _ - mówił Zaborowski.

_ - Unia Europejska i Stany Zjednoczone razem odpowiadają za połowę światowego PKB i jedną trzecią handlu. Razem z Kanadą sumy te są jeszcze większa. Obecnie więc nawet najmniejsze zmiany prawne otwierające rynek i ułatwiające przedsiębiorcom handel mają ogromne znaczenie dla poprawy sytuacji gospodarczej. Mniej niepotrzebnych regulacji to też większe korzyści dla reszty świata, między innymi Chin – _powiedział Lee Feinstain, były ambasador USA w Polsce.

Nie chodzi tu jednak tylko o współpracę USA – UE, ponieważ obecnie toczą się negocjacje również pomiędzy Unią i Kanadą._ - Mam z tym problem, ponieważ mówi się głównie o współpracy Europy z naszymi sąsiadami. Ale to nie pełen obraz, zainteresowanie współpracą są też Kanadyczycy. Zapewniam, że podobnie wypowiadają się moi koledzy z Meksyku - _ powiedział David Plunkett, ambasador Kanady w Unii Europejskiej.

Ekonomiści i politycy obecnie muszą ustalić zasady przyszłego partnerstwa, ponieważ udział amerykańskiej gospodarki w Europie z roku na rok rośnie. _ - Amerykańskie inwestycje w tej części świata są dużo większe, niż sądzicie. To obecnie około 150 miliardów dolarów, czyli znaczący odsetek wszystkich wydatków USA - _ dodał Lee Feinstain.

Do słów odniósł się Rafał Dutkiewicz, prezydent Wrocławia. _ - W trakcie debat postaramy się odpowiedzieć na dwa kluczowe dzisiaj pytania - jak pogłębić integrację europejską i jak wzmocnić współpracę transatlantycką. Postaramy się przewidzieć przyszłość - _powiedział na rozpoczęciu czwartego Wrocław Global Forum Rafał Dutkiewicz, prezydent Wrocławia.

Bodźcem do zacieśnienia współpracy jest między innymi globalny kryzys, który pozbawił pracy milionów osób na całym świecie. _ - To kluczowy czas, żeby określić normy i zasady współpracy, zadbać o wzrost gospodarczy, bezpieczeństwo i globalny rynek pracy – _powiedział Frederick Kempe, prezes Atnaltic Council.

Uczestnicy panelu zwrócili uwagę na potencjał drzemiący w polskim gazie z łupków. Mimo wycofywania się niektórych amerykańskich instytucji w poszukiwań złóż, Polska wciąż ma szansę na powiększenie niezależności energetycznej.

W programie dwudniowej konferencji znalazło się kilkanaście paneli dyskusyjnych, w których bierze udział około 350 polityków, dyplomatów, ekspertów i przedstawicieli biznesu, przede wszystkim z Polski, państw UE oraz USA. Ze strony polskiej uczestnictwo w tegorocznej edycji Wrocław Global Forum zapowiedzieli m.in. minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski oraz były prezydent Aleksander Kwaśniewski.

Wśród zagranicznych gości pojawili się m.in. minister spraw zagranicznych Włoch Emma Bonino, była minister spraw zagranicznych Hiszpanii Ana Palacio, minister spraw zagranicznych Macedonii Nikola Poposki, pełniący obowiązki sekretarza ds. energetyki USA Daniel B. Poneman oraz Joschka Fischer - był minister spraw zagranicznych Niemiec.

Tematami wiodącymi tegorocznej edycji konferencji będą: rozwój gospodarczy, bezpieczeństwo i demokracja. Uczestnicy będą dyskutować m.in. o przyszłości integracji gospodarczej w ramach UE, europejskim systemie obrony rakietowej, transatlantyckim programie dla Bliskiego Wschodu, przyszłości strefy euro, przyszłości europejskiego przemysłu obronnego oraz o polityce zagranicznej UE. Poruszone zostaną również tematy związane z projektowanym stworzeniem strefy wolnego handlu między państwami UE a USA. Osobny blok paneli dyskusyjnych zostanie poświęcony także energetyce, a w szczególności problematyce związanej z gazem łupkowym.

Od początku organizacji w stolicy Dolnego Śląska Wrocław Global Forum podczas imprezy wręczane są nagrody Freedom Awards, które przyznaje Rada Atlantycka. To wyróżnienie, którym honorowani są ludzie i organizacje walczące o pokój i wolność w swoim kraju albo na świecie. Po raz pierwszy _ Freedom Awards _ zostały przyznane w Berlinie z okazji 20-lecia upadku Muru Berlińskiego. Wśród nagrodzonych był Lech Wałęsa. Laureatami poprzednich edycji byli m.in. Hillary Clinton, Vaclav Havel, Javier Solana, Aleksander Kwaśniewski, Jerzy Buzek, Władysław Bartoszewski oraz _ Las Damas de Blanco _ (_ Kobiety w Bieli _ - kobiety z kubańskiego ruchu społecznego domagające się zwolnienia dysydentów).

W tym roku nagrodą zostaną wyróżnieni: b. premier Tadeusz Mazowiecki, Malala Yousafzai - pakistańska blogerka walcząca o prawa muzułmańskich kobiet oraz białoruski Europejski Uniwersytet Humanistyczny. Pośmiertnie odznaczony zostanie również Mark Palmer, były ambasador USA na Węgrzech.

Organizatorami WGF2013 są: miasto Wrocław, Polski Instytut Spraw Międzynarodowych oraz Atlantic Council, a gospodarzem już po raz czwarty będzie prezydent Wrocławia, Rafał Dutkiewicz. Money.pl jest patronem medialnym imprezy.

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)