Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Bezpiecznie do euro, czyli Europa Plus Twój Ruch na wybory do PE

0
Podziel się

W sferze wspólnej polityki gospodarczej EP TR zapowiada wspieranie idei wprowadzenia podatku od transakcji finansowych na terenie całej UE, powstania unii fiskalnej, wprowadzenia euroobligacji i popierania wysiłków KE w celu ujednolicenia zasad rozliczania VAT.

Bezpiecznie do euro, czyli Europa Plus Twój Ruch na wybory do PE
(Wojciech Strozyk/REPORTER)
bEgkcJcR

Bezpieczne wprowadzenie euro, obrona polskich pracowników za granicą, zerwanie z obroną węgla za każdą cenę, więcej środków na rozwój obszarów wiejskich i ograniczenie dopłat bezpośrednich - to niektóre punkty programu koalicji Europa Plus Twój Ruch w wyborach do PE.

Program koalicji umieszczono na stronie komitetu wyborczego EP TR. Widnieje na niej także m.in. zdjęcie szefa TR Janusza Palikota i b. prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego, z napisem: _ Więcej Europy. Tylko Stany Zjednoczone Europy mogą wygrać z Chinami, Rosją czy USA! _. Na stronie można też zapoznać się z sylwetkami kandydatów.

W programie EP TR czytamy m.in., że Polska, by dalej się rozwijać w tempie gwarantującym dogonienie średniej Unii Europejskiej, powinna przyjąć euro. _ Większość polskich polityków podsyca strach przed euro lub próbuje przemilczeć temat. Nie potrafią ustabilizować finansów publicznych, co jest niezbędne do spełnienia kryteriów przystąpienia do unii walutowej _ - napisano.

bEgkcJcT

Koalicja deklaruje, że będzie działała na rzecz _ zapewnienia bezpiecznych podstaw do wprowadzenia euro _. W programie zaznaczono, że - jeśli kandydaci inicjatywy uzyskają mandaty - będą _ czuwać nad rygorystycznym wykonaniem uzgodnionej już unii bankowej oraz poprą wprowadzenie wspólnej polityki fiskalnej, która zdyscyplinuje finanse państw członkowskich UE, tak aby w przyszłości Polska nie musiała płacić za nieodpowiedzialne decyzje innych krajów _.

W sferze wspólnej polityki gospodarczej EP TR zapowiada wspieranie idei wprowadzenia podatku od transakcji finansowych na terenie całej UE, powstania unii fiskalnej, wprowadzenia euroobligacji i popierania wysiłków KE w celu ujednolicenia zasad rozliczania VAT.

Zdaniem koalicji bezrobocie jest dziś najpoważniejszym problemem Europy; EP TR podkreśla potrzebę tworzenia nowych miejsc pracy i zapobiegania dalszemu przenoszeniu aktywności przemysłowej z Europy do innych regionów świata. _ Posłanki i posłowie koalicji EP TR będą postulować reformę europejskich przepisów dotyczących narzędzi obrony handlu, tak aby wyzysk pracowników mógł prowadzić do nałożenia przez UE ceł odwetowych _ - czytamy.

Kandydaci koalicji zapowiadają, że jeśli otrzymają mandaty, zadbają, by reforma europejskiego prawa pomocy publicznej pozwoliła państwom członkowskim na realizację programów budownictwa mieszkaniowego i zwiększenia podaży mieszkań na wynajem. Według EP TR zwiększy to elastyczność rynku pracy i pomoże zmniejszyć bezrobocie dzięki ułatwieniu mobilności pracowników.

bEgkcJcZ

EP TR podkreśla, że współczesne gospodarki w coraz większym stopniu oparte są na wiedzy, a nie sile ludzkich rąk i wymagają _ bardziej elastycznego kształtowania czasu pracy _. _ Do takich elastycznych form, oprócz pracy w niepełnym wymiarze czasu, należą: praca w zróżnicowanych godzinach, elastyczny czas pracy, rozliczanie czasu pracy czy telepraca. W tym kontekście, zmiany prawne pozwalające pracodawcom na większą swobodę w organizowaniu czasu pracy swoich pracowników mogą stanowić silny prorynkowy bodziec dla zwiększenia zatrudnienia _ - podkreślono.

Europa Plus Twój Ruch zwraca uwagę, że swobodny przepływ pracowników między państwami członkowskimi jest jedną z podstawowych zasad, na których zbudowano UE, dlatego koalicja opowiada się za ułatwieniami migracji i obroną praw polskich pracowników za granicą. _ Posłowie i posłanki koalicji Europa Plus Twój Ruch będą zdecydowanie sprzeciwiać się populistycznym atakom na unijnych pracowników migrujących _ - czytamy.

Przedstawiciele EP TR deklarują też dążenie do pozyskania dla Polski jak największych środków finansowych na modernizację energetyki, rozwój odnawialnych źródeł energii i poprawę efektywności energetycznej.

_ Inaczej niż większość polskich polityków w unijnym planie transformacji energetycznej kandydaci koalicji Europa Plus Twój Ruch widzą szansę, a nie zagrożenie. Odejście od paliw kopalnych takich jak węgiel, ropa czy gaz ma na celu nie tylko spowolnienie zmian klimatycznych, ale także zmniejszenie uzależnienia od importu paliw z Rosji i innych, często niestabilnych politycznie, regionów świata _ - podkreślono. Posłanki i posłowie koalicji EP TR mają więc zerwać _ z krótkowzroczną polityką obrony węgla za każdą cenę _. _ Z drugiej jednak strony będą zabiegać o to, by jak największa część kosztów zmiany energetycznej została pokryta ze wspólnego unijnego budżetu _ - czytamy.

bEgkcJda

Jeśli chodzi o rolnictwo, EP TR podkreśla, że szansę dla polskiej wsi stwarzają pieniądze przyznawane w ramach Wspólnej Polityki Rolnej (WPR) i zapowiada, że będzie zabiegać o przeznaczanie większej części środków na rozwój gospodarczy i społeczny obszarów wiejskich i ograniczenie wysokości dopłat bezpośrednich.

Przedstawiciele koalicji chcą też zabiegać o przeznaczenie większych środków na pomoc małym i średnim przedsiębiorstwom.

Koalicja deklaruje też m.in., że poprze wysiłki KE zmierzające do wprowadzenia dyrektywy ws. poprawy równowagi płci wśród dyrektorów niewykonawczych spółek, których akcje są notowane na giełdzie; ma ona wprowadzić wymóg, by 40 proc. zarządów dużych spółek stanowiły kobiety.

Czytaj więcej w Money.pl

bEgkcJdb
bEgkcJdu
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)