Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Bezrobocie i sprzedaż detaliczna w Polsce. Są dane za wrzesień

0
Podziel się:

Główny Urząd Statystycznych opublikował wrześniową stopę bezrobocia i sprzedaż detaliczną.

Bezrobocie i sprzedaż detaliczna w Polsce. Są dane za wrzesień
(Andrzej Stawinski/REPORTER)

Stopa bezrobocia w Polsce we wrześniu wyniosła 13 procent - podał Główny Urząd Statystyczny. To wynik zgodny z prognozami ekonomistów. Lekko rozczarowały natomiast dane o sprzedaży detalicznej.

Aktualizacja: godzina 10:40

Po sześciu _ spadkowych _ miesiącach z rzędu bezrobocie w Polsce we wrześniu zatrzymało się na poziomie z sierpnia, kiedy wyniosło 13 procent. Dane GUS nie są zaskoczeniem, bowiem dokładnie takiego wyniku spodziewali się ekonomiści.

Wynik jest też zgodny z - opublikowanymi przed dwoma tygodniami - danymi Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. - _ Ten wynik, jak i kolejne pozytywne sygnały z gospodarki, dają nadzieję, że najgorsze na rynku pracy jest już za nami _ - powiedział wówczas minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz.

Zobacz, jak zmieniało się bezrobocie w ciągu 12 miesięcy Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Urząd podał, że liczba bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy w końcu września wyniosła 2 mln 83,1 tys. osób i była niższa niż przed miesiącem o 0,1 tys. osób. W stosunku do liczby bezrobotnych zarejestrowanych przed rokiem liczba ta była wyższa o 104,1 tys. osób.

Najwyższe bezrobocie utrzymywało się nadal w województwach: warmińsko-mazurskim (20,4 proc.), kujawsko-pomorskim (17,5 proc.) i zachodniopomorskim (16,9 proc.), a najniższe: w wielkopolskim (9,4 proc.), mazowieckim (11 proc.) oraz śląskim (11,1 proc.).

Z danych GUS na koniec września 2013 roku wynika, że do urzędów pracy w ciągu miesiąca zgłosiło się 252,5 tys. osób, czyli o 48,9 tys. osób więcej niż przed miesiącem i 2,8 tys. osób mniej niż przed rokiem.

Koniunktura w Polsce słabsza niż rok temu

Jednocześnie z danymi z rynku pracy GUS zaprezentował dziś dane o wrześniowej sprzedaży detalicznej. Te negatywnie zaskoczyły. Sprzedaż detaliczna w ujęciu rocznym wzrosła o 3,9 procent, podczas gdy ekonomiści spodziewali się wzrostu na poziomie 4,4 procent. Przed miesiącem dynamika wzrostu wyniosła natomiast o 3,4 procent.

GUS podał też, że w okresie styczeń-wrzesień, tempo wzrostu gospodarczego w Polsce było niższe niż przed rokiem, przy wciąż niekorzystnej koniunkturze na rynkach światowych.

_ W okresie styczeń-wrzesień br., przy wciąż niekorzystnej koniunkturze na rynkach światowych, tempo wzrostu gospodarczego było niższe niż przed rokiem. W kolejnych kwartałach notowano jednak stopniową poprawę dynamiki _ - podał GUS.

_ Produkcja sprzedana przemysłu, po spadku w I kwartale br., w następnych kwartałach rosła w skali roku, umacniając tempo wzrostu w okresie lipiec-wrzesień br. Z kwartału na kwartał obserwowano również przyspieszenie dynamiki sprzedaży detalicznej w skali roku. Produkcja sprzedana w budownictwie była w okresie dziewięciu miesięcy br. niższa niż przed rokiem, ale jej spadek w III kwartale br. był mniejszy niż w dwóch poprzednich. Po spowolnieniu w II kwartale, w okresie lipiec-wrzesień br. poprawiło się tempo wzrostu sprzedaży usług w transporcie _ - napisano.

_ Utrzymującej się trudnej sytuacji na rynku pracy towarzyszył niewielki wzrost przeciętnych wynagrodzeń nominalnych w sektorze przedsiębiorstw w skali roku. Dynamika ich siły nabywczej w II i III kwartale br. kształtowała się korzystniej niż w poprzednich okresach, w związku z niskim wzrostem cen konsumpcyjnych _ - dodano.

Czytaj więcej w Money.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)