Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Bezrobocie mocniej dotyka ludzi z wyższym wykształceniem? Niekoniecznie

0
Podziel się:

Przyczyną takiego stanu rzeczy może być nadwyżka specjalistów w danych dziedzinach.

Bezrobocie mocniej dotyka ludzi z wyższym wykształceniem? Niekoniecznie
(Goldfaery/iStockphoto)

Młodzi, wykształceni ludzie niekoniecznie są skazani na bezrobocie. Mimo że absolwenci szkół wyższych mają trudności ze znalezieniem pracy, to nadal największy odsetek bezrobotnych to ludzie legitymujący się niskim poziomem wykształcenia i kwalifikacji zawodowych.

W czerwcu zostało zarejestrowanych nieco ponad 20 tysięcy absolwentów szkół wyższych przed 27. rokiem życia. W porównaniu z czerwcem zeszłego roku liczba ta spadła o 11,3 procent, tymczasem w ciągu miesiąca, to jest od maja 2012, wartość ta spadła o 26 procent.

Młodzi absolwenci na rynku pracy nie muszą się także obawiać wyżu demograficznego z lat 80. Jak tłumaczy rzecznik prasowy prezesa GUS Artur Satora, najbliższe lata to czas zapotrzebowania na młodych specjalistów.

Wicedyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Warszawie Aleksander Kornatowski podkreśla, że obecny czerwcowy odsetek bezrobotnych z wyższym wykształceniem nie jest zjawiskiem nadzwyczajnym.

Przyczyną takiego stanu rzeczy może być nadwyżka specjalistów w danych dziedzinach. Ekspert Pracodawców RP Grzegorz Buszewski tłumaczy, że nasz rynek pracy jest już przepełniony absolwentami takich wydziałów jak zarządzanie, marketing, dziennikarstwo czy politologia.

Grzegorz Buszewski uważa, że absolwentów szkół wyższych jest w Polsce zdecydowanie za dużo. Jednak sytuacja młodych wyspecjalizowanych absolwentów jest trudna w całej Unii Europejskiej. Młodzi ludzie powinni pamiętać, że rynek pracy wymaga od nich przede wszystkich praktycznych umiejętności, dużej elastyczności oraz mobilności.

Czytaj więcej w Money.pl
Skrajne reakcje na dane z rynku pracy w USA Ogłoszony raport rządowy o sytuacji na rynku pracy wywołuje sprzeczne komentarze, co do jego możliwych politycznych implikacji, zwłaszcza w odniesieniu do toczącej się obecnie w USA wyborczej kampanii prezydenckiej.
Bezrobocie w lipcu nie wzrosło. Tak uważa... Wskaźnik Rynku Pracy, informujący z wyprzedzeniem o przyszłych zmianach w wielkości bezrobocia, w lipcu nie zmienił się w stosunku do notowań z poprzedniego miesiąca.
Podali inflację i bezrobocie w strefie euro Stopa bezrobocia w strefie euro w czerwcu tego roku osiągnęła najwyższy poziom od 1995 roku.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)