Notowania

bezrobocie w polsce
16.01.2013 19:12

Bezrobocie nieuchronnie zmierza do 14 procent

Rząd założył w ustawie budżetowej, że pod koniec roku stopa bezrobocia wyniesie 13 procent.

Podziel się
Dodaj komentarz
(attator/iStockphoto)

Bezrobocie w miesiącach zimowych może sięgnąć 14 procent - mówi wiceminister pracy Jacek Męcina. Styczeń, luty i być może marzec, to według ministra miesiące, w których wzrost bezrobocia jest niemal pewny.

- _ Ten wzrost jednak ma charakter sezonowy a nie koniunkturalny _ - podkreśla minister. Dodaje, że w trzecim i w czwartym kwartale ubiegłego roku obserwowano pogorszenie wskaźników gospodarczych, co przełożyło się na rynek pracy. Najcięższym miesiącem będzie jednak styczeń - uważa Jacek Męcina. Od marca zaś albo od kwietnia ruszą prace sezonowe w ogrodnictwie, rolnictwie, turystyce, gastronomii i być może w budownictwie. - _ Te branże powinny wpłynąć na wzrost zatrudnienia i od kwietnia na pewno zaobserwujemy spadek bezrobocia _ - uważa.

Minister przypomniał, że w grudniu uruchomione zostały programy pilotażowe mające zaktywizować bezrobotnych. Programy te obejmują Podkarpacie, Mazowsze i Dolny Śląsk. Rejestrujący się w urzędach pracy przekazani zostaną pod koniec lutego prywatnym agencjom zatrudniania. Agencje zaś otrzymają wynagrodzenie w dużej części za umieszczenie bezrobotnego na rynku pracy.

- _ Trzeba jednak pamiętać, że rok 2013 będzie rokiem ciężkim _ - podkreśla minister Jacek Męcina.
Bezrobocie w grudniu wyniosło 13,3 procent . Rząd założył w ustawie budżetowej, że pod koniec roku stopa bezrobocia wyniesie 13 procent.

Czytaj więcej w Money.pl
Bezrobocie mocno w górę. Co się stało? Sytuacja pogorszyła się we wszystkich województwach. Zobacz, gdzie jest najgorzej.
W listopadzie 64 tysiące bezrobotnych więcej Stopa bezrobocia rejestrowanego wzrosła w listopadzie do 12,9 procent wobec 12,5 procent w październiku.
Rekordowe bezrobocie w strefie euro, a w Polsce... Rząd nie zamierza tymczasem wykładać dodatkowych pieniędzy na Fundusz Pracy. Dlaczego?
Tagi: bezrobocie w polsce, bezrobocie, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, gospodarka polska, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz