Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Bezrobocie w górę. Jesteśmy na to przygotowani?

0
Podziel się:

Rząd nie zamierza tymczasem wykładać dodatkowych pieniędzy na Fundusz Pracy. Dlaczego?

Bezrobocie w górę. Jesteśmy na to przygotowani?
(Reporter)

Strefa euro notuje rekordowe bezrobocie. W Polsce również rośnie liczba ludzi bez pracy. Nasze ministerstwo pracy szacuje, że pod koniec grudnia ubiegłego roku stopa bezrobocia wyniosła 13,3 procent wobec 12,9 procent w listopadzie.

Minister finansów Jacek Rostowski przyznaje, że bezrobocie na poziomie 13,3 procent jest wyższe, niż przewidywał rząd, przedstawiając we wrześniu projekt tegorocznego budżetu. W ustawie założono, że bez pracy będzie 13 procent obywateli, co - jak zaznacza minister - nie odbiega za bardzo od szacunków.

- _ Proszę także zauważyć, że w przyszłym roku przewidujemy pewien spadek bezrobocia w porównaniu z poziomem 13,3, ponieważ będziemy mieli do czynienia ze znaczącym spadkiem ilości osób w wieku produkcyjnym. Zaczynają się te zmiany, niekorzystne zresztą z punktu widzenia wzrostu gospodarczego, ale korzystne z punktu widzenia ograniczania bezrobocia - _ mówi Rostowski.

Według ministra nie ma potrzeby zwiększania wydatków na Fundusz Pracy. Zwiększenie ich o miliard złotych zaproponowała senacka komisja budżetu i finansów publicznych. - _ Byłoby to sprzeczne z naszym zobowiązaniem wobec Unii Europejskiej, bo zwiększyłoby to deficyt sektora finansów publicznych, zwiększyłoby wydatki bez zwiększenia dochodów. Wobec tego będziemy wnosili o to, aby ta poprawka została odrzucona przez Senat. Liczę, że tak będzie - _mówi szef resortu finansów.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/153/m37273.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/bezrobocie;wsrod;mlodych;coraz;wiekszym;problemem;dla;unii,31,0,1188639.html) *Alarmujące dane o bezrobociu. Marnotrawią środki * Najwyższy w historii poziom bezrobocia w historii nie jest wcale największym zmartwieniem - twierdzą eksperci. Jacek Rostowski dodał, że gdyby w ciągu roku powstała potrzeba zwiększenia wydatków na aktywne zwalczanie bezrobocia, będzie można to zrobić. Wyjaśnił, że może to zrobić rząd oraz sejmowa komisja finansów.

Minister zapewniał dzisiaj w Senacie, że budżet Polski na 2013 r. jest realistyczny, a ewentualna nowelizacja nie byłaby _ żadną katastrofą _. Rostowski powiedział, że rząd skonstruował go biorąc pod uwagę sytuację w otoczeniu Polski, czyli w Europie, a w szczególności w strefie euro. - _ Kryzys strefy euro trwający już od trzech lat jest przyczyną recesji w Europie i spowolnienia gospodarczego w Polsce _ - mówił Rostowski.

Dodał, że rząd to spowolnienie przewidział i zaprojektował budżet tak, aby Polska w tej drugiej fazie kryzysu była bezpieczna. Zastrzegł jednak, że _ oczywiście trudno jest precyzyjnie i dokładnie przewidzieć dokładny profil spowolnienia. _

Strefa euro notuje tymczasem rekordowe bezrobocie. Według najnowszych danych unijnego urzędu statystycznego bez pracy jest 11,8 procent mieszkańców eurostrefy.

Dane za listopad wskazują, że w porównaniu z październikiem bezrobocie wzrosło o jedną dziesiątą procent i jest na najwyższym poziomie od początku istnienia eurostrefy. Bezrobocie w całej Unii nie zmieniło się i wynosi 10,7 procent, czyli bez pracy jest 26 milionów ludzi, podaje Eurostat.

Największe bezrobocie panuje w Hiszpanii i Grecji, gdzie co czwarty obywatel nie ma pracy. W Polsce bezrobocie jest minimalnie niższe od unijnej średniej i wynosi 10,7 procent. Najniższy poziom bezrobocia, poniżej 6 procent notuje Austria, Niemcy, Luksemburg i Holandia.

Czytaj więcej w Money.pl
Alarmujące dane o bezrobociu. Marnotrawią środki Najwyższy w historii poziom bezrobocia w historii nie jest wcale największym zmartwieniem - twierdzą eksperci.
Alarmujące dane z gospodarek strefy euro To najwyższy poziom od 1995 r., gdy wprowadzono publikację danych.
Szybki wzrost bezrobocia. Rząd ma sposób Niemal 40 procent młodych Portugalczyków jest bez pracy. Na wspieranie zatrudnienia rząd chce wydać 350 milionów euro.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)