Notowania

bezrobocie w polsce
30.07.2012 09:10

Bezrobocie w górę. Tego spodziewa się rząd

- Obawiamy się, że w tym roku od sierpnia może być stabilizacja bezrobocia, a od września już wzrost - mówi wiceminister pracy Jacek Męcina.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Reporter)

- _ Obawiamy się, że w tym roku od sierpnia może być stabilizacja bezrobocia, a od września już wzrost _- mówi wiceminister pracy Jacek Męcina.

Dodał, że ma nadzieję, iż wzrost bezrobocia nie będzie skokowy._ - Liczymy na to, że w optymistycznym wariancie nie przekroczy 13 proc. Jeżeli przekroczy 13 proc. to będzie sygnał alarmowy, że ta interwencja potrzebna jest na wyższym poziomie _ - powiedział w TOK FM dodając, że w takiej sytuacji resort wnioskowałby o zwiększenie puli dostępnych w przyszłym roku środków.

_ - 1,5 mld zł więcej środków na taką interwencję na rynku pracy to jest taki dobry punkt _ - powiedział.

Wcześniej Męcina oceniał, że dzięki uruchomieniu dodatkowych środków z Funduszu Pracy i podjęciu interwencji na rynku pracy, stopa bezrobocia na koniec 2012 r. wyniesie 12,8-12,9 proc.

_ - Wydaje się, że te 0,5 mld zł to będzie skuteczna interwencja skierowana do tych dwóch grup najsłabszych, żeby złagodzić społeczne i ekonomiczne skutki wzrostu bezrobocia _ - powiedział w poniedziałek.

_ - Czarnym scenariuszem byłaby sytuacja taka, gdyby znacząco wzrastała liczba restrukturyzowanych przedsiębiorstw i liczba zwolnień grupowych. Takiej sytuacji nie ma, choć widzimy nieco większy wzrost liczby osób, które rejestrują się z powodu zwolnień grupowych _ - powiedział Męcina.

Dodał, że bezrobocie najbardziej wzrośnie w sektorach _ sezonowych _: budownictwie, turystyce i gastronomii.

Wcześniej Męcina powiedział, że szybkie uruchomienie środków za pośrednictwem wojewódzkich urzędów pracy pozwoli na aktywizację co najmniej 80 tys. bezrobotnych.

_ - Chcemy też zapewnić wysoką co najmniej 50-procentową efektywność zatrudnienia. Oznacza to, ze ponad 40 tys. bezrobotnych, po zakończeniu form aktywizacyjnych w okresie 3 miesięcy znajdzie zatrudnienie _ - powiedział w piątek.

Według GUS stopa bezrobocia w czerwcu wyniosła 12,4 proc. wobec 12,6 proc. w maju.

Czytaj więcej w Money.pl
Pół miliarda pomoże bezrobotnym? "Bardzo potrzebne" Sejmowa komisja finansów publicznych zaopiniuje wniosek ministra pracy i polityki społecznej o przekazanie 500 mln zł z Funduszu Pracy na walkę z bezrobociem
Bony i dopłaty do mieszkań. To pomoc dla... Blisko połowa młodych ludzi w Unii Europejskiej nie ma stałej pracy. W Polsce bezrobocie wśród takich osób sięga 27 procent.
Tagi: bezrobocie w polsce, bezrobocie, wiadomości, praca, wiadmomości, kraj, gospodarka, gospodarka polska, czołówki
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz