Notowania

bezrobocie w polsce
13.07.2012 13:57

Bezrobocie w lipcu poniżej 12,4 proc.? Tak szacuje rząd

Bezrobocie w lipcu spadnie poniżej poziomu 12,4 proc. - ocenił wiceminister pracy i polityki społecznej.

Podziel się
Dodaj komentarz
(dlgzps/iStockphoto)

Bezrobocie w lipcu spadnie poniżej poziomu 12,4 proc., jaki resort pracy szacuje za czerwiec - ocenił wiceminister pracy i polityki społecznej Jacek Męcina.

Dodał, że niższy od oczekiwań spadek bezrobocia rejestrowanego w czerwcu nie musi świadczyć o strukturalnych problemach na rynku pracy.

_ - Mam nadzieję i myślę, że stopa bezrobocia w lipcu spadnie jeszcze poniżej 12,4 proc., jakie szacujemy za czerwiec. Spadek bezrobocia w czerwcu to jest faktycznie mało, jednak bardziej niepokojące jest zmniejszenie się dynamiki tworzenia miejsc pracy. Z drugiej strony jeśli mamy zgłoszenia odnośnie zwolnień grupowych, to nie są one na jakimś dużym poziomie _ - powiedział Męcina.

_ - Mam głęboką nadzieję, że to nie są problemy strukturalne, a jedynie koniunkturalne. Z danych GUS widać wyraźnie osłabienie koniunktury, mamy także trudną sytuację zewnętrzną związaną z kryzysem gospodarczym _ - dodał.

Zgodnie z przedstawionymi na początku lipca szacunkami MPiPS w czerwcu bezrobocie spadło do 12,4 proc. z 12,6 proc. w maju.

W ocenie Męciny negatywne zjawiska mogą zostać złagodzone za sprawą uwolnienia dodatkowych środków na aktywne formy walki z bezrobociem z Funduszu Pracy.

_ - Jesteśmy w stanie objąć pomocą 80 tys. osób po uwolnieniu środków z FP, zależy nam na jak najszybszej decyzji i możliwości interwencji również jak najszybszej. Tylko wtedy, gdy odbędzie się ona w odpowiednim momencie, będzie skuteczna _ - podkreślił wiceminister pracy.

Na początku lipca Minister Pracy i Polityki Społecznej złożył do Ministra Finansów wniosek o uruchomienie dodatkowych środków w wysokości 0,5 mld zł z Funduszu Pracy. Ministerstwo Finansów poinformowało, że decyzja zostanie podjęta prawdopodobnie w przyszłym tygodniu.

Tagi: bezrobocie w polsce, bezrobocie, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, gospodarka polska, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz