Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
bezrobocie w polsce
19.12.2012 17:07

Bezrobocie w Polsce. Jest najnowszy raport NBP

Według najnowszego raportu NBP coraz gorsza jest sytuacja osób młodych.

Podziel się
Dodaj komentarz
(attator/iStockphoto)

Dane za pierwsze miesiące ostatniego kwartału 2012 roku wskazują, że stopa bezrobocia w czwartym kwartale tego roku przekroczy 13 procent - napisano w kwartalnym raporcie Narodowego Banku Polskiego poświęconym sytuacji na rynku pracy.

Według raportu pogarsza się sytuacja osób młodych, do 25 lat, a stopa bezrobocia w tej grupie jest najwyższa i systematycznie rośnie. W trzecim kwartale 2012 wyniosła ona 25,8 procent. Od lipca do września 2012 r. nieznacznie obniżyła się w stosunku do końca czerwca liczba pracujących w gospodarce, aczkolwiek nadal była wyższa niż w analogicznym okresie roku ubiegłego.

_ - Wyraźny spadek zatrudnienia nastąpił w rolnictwie indywidualnym, kontynuowana była również tendencja spadkowa w przemyśle. Rosło, choć powoli, zatrudnienie w usługach. Jednocześnie coraz mniej osób miało umowy na czas określony. Wzrost podaży pracy wynikał głównie z szybko rosnącej aktywności na rynku pracy osób w wieku przedemerytalnym _ - poinformował NBP.

W raporcie wskazano, że w trzecim kwartale nadal rosła stopa bezrobocia. _ - Analiza przepływów na rynku pracy wskazała na wyraźny wzrost ryzyka utraty pracy. Prawdopodobieństwo znalezienia pracy przez bezrobotnych pozostało praktycznie na niezmienionym, niskim poziomie _ - wyjaśnili autorzy.

Analitycy NBP uważają, że największe ryzyko pozostania bez pracy dotyka osób bez dostatecznego wykształcenia, szczególnie tych, którzy dopiero rozpoczynają karierę zawodową.

_ - Osoby z wyższym wykształceniem mają zasadniczo większą szansę znaleźć pracę, niezależnie od fazy cyklu koniunkturalnego. Choć w przypadku osób młodych wchodzących na rynek pracy, wykształcenie jedynie zawodowe stanowi istotną barierę, to wraz z popularyzacją wyższego wykształcenia wśród osób młodych, sam fakt dyplomu wyższej uczelni nie stanowi już ułatwienia w znalezieniu pracy _ - zaznaczono.

W raporcie napisano, że tempo wzrostu płac w gospodarce w trzecim kwartale spadło do 2,8 proc. w ujęciu rocznym (w II kwartale było to 3,9 proc.). Wolniejszy wzrost płac dotyczył przede wszystkim pracowników przedsiębiorstw, sektora usług finansowych oraz administracji publicznej. Analitycy NBP przewidują, że w latach 2013-2014 należy oczekiwać kontynuacji dotychczasowych, negatywnych tendencji na rynku pracy.

Autorzy raportu napisali, że również na rynkach pracy w UE sytuacja w dalszym ciągu się pogarsza. W większości krajów Unii rośnie stopa bezrobocia i spada popyt na pracę. Zaznaczyli jednak, że występują tutaj istotne różnice. Niektóre kraje, jak Austria, Niemcy, czy Holandia mają stosunkowo niską stopę bezrobocia, podczas gdy w Irlandii, Grecji, czy Hiszpanii bezrobocie jest rekordowo wysokie. Na przykład w Austrii, czy Niemczech odsetek osób pozostających na długotrwałym bezrobociu (powyżej 12 miesięcy) nie przekracza 2,5 proc. aktywnych zawodowo, a w przypadku Hiszpanii i Grecji odsetek ten wynosi ponad 10 procent.

Czytaj więcej w Money.pl
Wiemy, co dzieje się z bankami. NBP ujawnia System finansowy jest stabilny, jednak _ wolniejsze tempo wzrostu gospodarczego przyniosło już negatywne efekty _.
Rośnie bezrobocie wśród młodych. Co zrobić? Osiemdziesiąt procent pracodawców ma problemy z rekrutacją pracowników - wynika z badania Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości i Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Mamy najwyższy poziom bezrobocia od lat Przeciętna stopa bezrobocia w 27 krajach UE wyniosła 10,6 proc. Najwyższa była w Hiszpanii: 25,8 proc., najniższa w Austrii: 4,4 proc.
Tagi: bezrobocie w polsce, bezrobocie, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska, inflacja i bezrobocie, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz