Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
bezrobocie w polsce
19.01.2013 21:33

Bezrobocie w Polsce. Kiedy będzie lepiej?

W grudniu 2012 zatrudnienie w gospodarce spadło o 0,5 proc. w porównaniu z analogicznym okresem 2011 roku - podał GUS.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Gawalkiewicz/REPORTER)

Zatrudnienie skurczyło się już w listopadzie i to był zwiastun, że w grudniu będzie jeszcze gorzej - twierdzi Monika Zakrzewska, ekspertka PKPP Lewiatan. Specjalistka podkreśla, że zaobserwowaliśmy natomiast znaczny (w porównaniu z listopadem) wzrost wynagrodzeń – jest to związane z dodatkowymi profitami finansowymi wypłacanymi na koniec roku (premie, nagrody roczne), ale także zapłatą za prace w godzinach nadliczbowych (po redukcji zatrudnienia w wielu firmach). Według Zakrzewskiej wysoki wzrost wynagrodzeń w grudniu nie oznacza jednak ich realnego wzrostu. W skali roku były bowiem wyższe o 2,4 proc., czyli dokładnie o tyle ile wynosił wskaźnik inflacji. A to oznacza, że realnie zupełnie się nie zmieniły.

Ekspertka PKPP Lewiatan podkreśla, że w najbliższych miesiącach możemy spodziewać się dalszego zmniejszenia zatrudnienia. _ - Prognozy dotyczące zwolnień grupowych oraz upadłości przedsiębiorstw w 2013 roku nie mogą nastrajać optymistycznie. Wie o tym również rząd, dlatego pieniądze na walkę z bezrobociem i aktywizację bezrobotnych trafiły do urzędów pracy znacznie wcześniej niż zazwyczaj i jest ich zdecydowanie więcej niż w ubiegłym roku - _twierdzi Monika Zakrzewska.

Według niej poprawy sytuacji na rynku pracy możemy oczekiwać dopiero pod koniec pierwszego półrocza, główną nadzieję upatrując w pracach sezonowych i planowanych inwestycjach, a także w ożywieniu gospodarczym w Europie.

Czytaj więcej w Money.pl
Bezrobocie mocno w górę. Co się stało? Sytuacja pogorszyła się we wszystkich województwach. Zobacz, gdzie jest najgorzej.
Bezrobocie w Niemczech. Najniższe od... Mimo kryzysu w Europie sytuacja na niemieckim rynku pracy pozostaje stabilna.
Minister pracy przyznaje, bezrobocie wzrośnie Rok temu ten wzrost pomiędzy listopadem a grudniem był o 0,3 proc.
Tagi: bezrobocie w polsce, bezrobocie, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, gospodarka polska
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz