Notowania

bezrobocie w polsce
26.03.2013 10:43

Bezrobocie w Polsce. Kiedy spadnie?

- W marcu nie ruszyły jeszcze prace sezonowe, nie należy się spodziewać spadku stopy bezrobocia - mówi wiceminister resortu pracy i polityki społecznej. Ale...

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Marcin Kaliński)

*Ze względu na warunki pogodowe, nie należy oczekiwać spadku stopy bezrobocia w marcu. *

_ - Ze względu na sytuację pogodową i to, że w marcu nie ruszyły jeszcze prace sezonowe, nie należy się spodziewać spadku stopy bezrobocia, ale na pewno będzie miał on miejsce od kwietnia _ - powiedział dziennikarzom Jacek Męcina, wiceminister ministerstwa pracy i polityki społecznej.

W lutym stopa bezrobocia wzrosła do 14,4 proc. z 14,2 proc. w styczniu. Spadki zatrudnienia, wzrost bezrobocia do poziomu powyżej 14 procent oraz spadek realnych wynagrodzeń z pewnością nie nastrajają konsumentów optymistycznie.

- _ Bezrobocie na poziomie 14 procent nie oznacza jeszcze katastrofy i pozwala mieć nadzieję, że jego wzrost jest przejściowy. Teraz jednak wszyscy zadają sobie pytanie o to, czy spowolnienie nie wyzwoli jeszcze większej fali zwolnień w firmach _ - podkreślał w lutym Łukasz Tarnawa, główny ekonomista Banku Ochrony Środowiska.

Przepytani miesiąc temu przez Money.pl ekonomiści przyznali, że ten rok będzie trudny na rynku pracy. Ich zdaniem poprawa może przyjść w trzecim kwartale, ale będzie to miało związek głównie z czynnikami sezonowymi, bo latem wskaźnik bezrobocia zawsze spada.

Prognozy wskaźnika bezrobocia w Polsce (w proc.)
Ekonomista Instytucja I kw.2013 II kw.2013 III kw.2013 IV kw.2013
Łukasz Tarnawa BOŚ 14,3 13,7 13,4 14
Paweł Radwański Raiffeisen Bank 14,3 14,2 13,7 13,7
Ignacy Morawski PBP 14,3 13,4 13,2 13,5
ŚREDNIA 14,3 13,8 13,4 13,7

Źródło: Money.pl na podstawie prognoz ekonomistów z lutego 2013 r.

Warto zauważyć, że rozwój sytuacji na naszym rynku pracy w ogromnej mierze będzie uzależniony od ewentualnej poprawy sytuacji gospodarczej w Niemczech. Trafia tam bowiem jedna czwarta naszego eksportu i - jeżeli u naszych zachodnich sąsiadów nastąpi odbicie - to nie powinniśmy mieć raczej obaw o wyraźniejszy wzrost bezrobocia.

- _ W firmach przemysłowych, oczywiście z wyjątkami, raczej trudno obecnie mówić o przeroście zatrudnienia. Dlatego przedsiębiorcy będą raczej wstrzymywać się z decyzjami o dużych zwolnieniach _ - mówił Łukasz Tarnawa.

Wyjątkami są oczywiście duże koncerny, które już zapowiedziały znaczące redukcje, jak np. Telekomunikacja Polska. Nie można również zapominać o fatalnej kondycji branży budowlanej.

Czytaj więcej w Money.pl
Będą pieniądze na staże? Tego chce premier Premier Donald Tusk powiedział na briefingu prasowym w Brukseli, że w kwestii bezrobocia nie można faworyzować w Polsce jednej grupy wiekowej kosztem innej.
W tych branżach lepiej nie szukać pracy Z opublikowanego dziś raportu wynika, że 75 proc. firm nie planuje żadnych zmian personalnych.
Nie będzie nowych miejsc pracy, chyba że... Dzisiaj zatrudnienie pracownika obarczone jest wysokimi kosztami chociażby składek ubezpieczeniowych, ale to nie wszystko.
Tagi: bezrobocie w polsce, bezrobocie, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz