Notowania

bezrobocie w polsce
10.12.2012 16:49

Bezrobocie w Polsce. PiS zwołuje naradę

- Z miesiąca na miesiąc bezrobocie rośnie, rząd jest zupełnie pasywny - ocenił Mariusz Błaszczak.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Klub PiS organizuje w piątek spotkanie w sprawie bezrobocia z udziałem m.in. związków zawodowych i organizacji pracodawców. Najważniejsze jest to, żeby ludzie mieli pracę i mogli utrzymać rodziny - podkreśla szef klubu PiS Mariusz Błaszczak.

_ Na piątek zwołaliśmy spotkanie robocze pod hasłem: "Alarm ws. bezrobocia". Z miesiąca na miesiąc bezrobocie rośnie, rząd jest zupełnie pasywny _ - ocenił Błaszczak na konferencji prasowej w Sejmie. Zwrócił uwagę, że koncern Fiat zapowiedział zwolnienie 1,5 tys. osób, a niedawno zwolniono 1,6 tys. pracowników fabryki samochodów na Żeraniu. - _ Słyszymy o zwolnieniach w PKP, w Poczcie Polskiej _ - mówił szef klubu PiS.

Według niego, _ rząd koncentruje się na wskaźnikach, zapominając, że najważniejsze jest to, żeby ludzie mieli pracę i mogli utrzymać rodziny _. _ Bezrobotnych w Polsce jest już ponad 2 mln osób, kolejne 2 mln, to emigranci, którzy wyjechali z kraju za chlebem _ - powiedział Błaszczak.

W jego ocenie, _ sytuacja jest na tyle poważna, że nie ma sensu pytać rządu, co zrobi w tej sprawie _. _ - W sprawie przeniesienia produkcji Fiata Pandy polski rząd nic nie zrobił. Rząd włoski i Fiat przede wszystkim dba o to, by Włosi mieli pracę, a nie Polacy, a zadaniem polskiego rządu jest dbanie o to, by obywatele naszego kraju mieli pracę _ - powiedział polityk PiS.

Wiceprezes PiS Beata Szydło stwierdziła, że _ ostatnie dane dotyczące bezrobocia, z listopada, można określić jako alarmujące _. _ - Wzrost w porównaniu do października był skokowy i obecnie bezrobocie wynosi 12,9 proc _ - mówiła. _ - Jest możliwość wypracowania rozwiązań, które mogą być wprowadzone po to, by chronić miejsca pracy _ - uważa posłanka PiS.

W projekcie budżetu na 2013 r. rząd zakłada, że na koniec tego roku stopa bezrobocia rejestrowanego osiągnie 13 proc. i utrzyma się na tym poziomie w końcu następnego roku.

W 2013 r., pomimo prognozowanego nieznacznego osłabienia tempa wzrostu gospodarczego, oczekuje się niewielkiego wzrostu popytu na pracę. Jak podkreślono w uzasadnieniu projektu budżetu, działania rządu, jak ograniczenie możliwości przechodzenia na wcześniejszą emeryturę oraz podniesienie wieku emerytalnego, przyczynią się do zwiększenia liczby osób aktywnych na rynku pracy w 2013 r., pomimo spadku liczby osób w wieku produkcyjnym o ponad 50 tys. Bezrobocie natomiast utrzyma się na poziomie z końca roku bieżącego - 13,0 proc. - i będzie się obniżać w kolejnych latach.

W piątek Fiat Auto Poland zapowiedział, że w pierwszym kwartale 2013 r. fabryka Fiata w Tychach zmniejszy zatrudnienie o 1,5 tys. osób. Decyzję o zmniejszeniu zatrudnienia spółka tłumaczy spadkiem sprzedaży samochodów na europejskich rynkach, dekoniunkturą i koniecznością reorganizacji. Rozpoczęły się negocjacje warunków zwolnień grupowych ze związkami zawodowymi. Dotychczas nie osiągnięto porozumienia. Związkowcy uważają skalę zwolnień za nieuzasadnioną. Chcą odpraw i programu dobrowolnych odejść.

Czytaj więcej w Money.pl
Masowe zwolnienia. 1500 osób na bruk W piątek Fiat Auto Poland poinformował, że w pierwszym kwartale 2013 r. fabryka Fiata w Tychach zmniejszy zatrudnienie o 1,5 tys. osób.
Walka o pracę w Fiacie. Między pracownikami Fiat nie chce zwalniać nikogo, dlatego pracownicy wysyłani są na zmianę na przymusowy i płatny urlop.
PiS zapewni Polakom ponad milion miejsc pracy Jarosław Kaczyński obiecuje, że gdy dojdzie do władzy, ułatwi działania firmom i odbuduje przemysł.
Tagi: bezrobocie w polsce, bezrobocie, wiadomości, praca, wiadmomości, kraj, gospodarka, gospodarka polska, czołówki
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz