Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
stopa bezrobocia
26.08.2013 10:05

Bezrobocie w Polsce spada piąty miesiąc z rzędu

Wzrost zatrudnienia przekłada się na naszą konsumpcję. Sprzedaż detaliczna rośnie mocniej niż oczekiwali analitycy.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Andrzej Stawinski/REPORTER)

W lipcu bez pracy było 13,1 procent Polaków. Oznacza to spadek w porównaniu z poprzednim miesiącem, kiedy wskaźnik zamknął się na poziomie 13,2 procent. Tym samym zmniejszenie liczby bezrobotnych obserwujemy już piąty miesiąc z rzędu. Jednocześnie GUS opublikował inne ważne dane. Sprzedaż detaliczna rok do roku wzrosła o 4,3 procent.

Spadek bezrobocia i wzrost sprzedaży detalicznej są kolejnymi istotnymi wskaźnikami gospodarczymi, potwierdzającymi ożywienie w gospodarce. Najnowsze dane GUS pozytywnie zaskakują. Wcześniejsze szacunki analityków, mówiły o wzrośnie sprzedaży o 3,1 procent.

Potwierdziły się za to wyliczenia resortu pracy, który na początku sierpnia sygnalizował spadek liczby bezrobotnych o 0,1 punktu procentowego. Według Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w lipcu zmniejszenie stopy bezrobocia (w granicach od 0,1 do 0,2 punktu procentowego) odnotowano w dziesięciu województwach, przy czym w pięciu spośród nich (czyli w dolnośląskim, kujawsko-pomorskim, lubuskim, pomorskim i zachodniopomorskim) natężenie bezrobocia skurczyło się o 0,2 punktu. W czterech województwach (lubelskim, mazowieckim, podkarpackim i warmińsko-mazurskim) wskaźnik bezrobocia utrzymał się na poziomie poprzedniego miesiąca, a w dwóch województwach (podlaskim i świętokrzyskim) wzrósł o 0,1 punktu.

Najniższa stopa bezrobocia (na poziomie 9,6 procent) wystąpiła w województwie wielkopolskim, najwyższa w województwie warmińsko-mazurskim (20,2 procent).

Stopa bezrobocia w Polsce w ostatnich 3 latach Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Jednocześnie GUS opublikował inny ważny wskaźnik gospodarczy, informujący o tym jak dużo kupujemy, czyli sprzedaż detaliczną. W lipcu jej wartość zwiększyła się o 4,3 procent względem wyniku sprzed roku. Porównując z czerwcem tego roku, dynamika wzrostu wyniosła natomiast 3,8 procent.

- _ Na kolejną poprawę w sprzedaży detalicznej wskazują między innymi plasujące się na najwyższym poziomie od dwunastu miesięcy wskaźniki ufności konsumentów publikowane przez GUS oraz większa o jeden liczba dni roboczych w porównaniu do poprzedniego roku _ - zauważa Szymon Zajkowski, analityk TMS Brokers. - _ Dane te potwierdzają stopniową poprawę koniunktury oraz powinny przełożyć się na umocnienie złotego wobec walut naszego regionu _ - dodaje.

Czytaj więcej w Money.pl
Ważne dane dla firm. GUS opublikował raport Wynik finansowy netto przedsiębiorstw po dwóch kwartałach 2013 roku spadł o 1,6 proc. rok do roku - podał Główny Urząd Statystyczny.
To koniec kryzysu. Polska gospodarka go nie odczuła? MFW przewiduje, że wzrost gospodarczy Polski wyniesie w tym roku 1,1 proc., ale w roku 2018 przyśpieszy on do 3,5 proc.
Rewelacyjne wieści z polskiego przemysłu. Złoty w górę GUS opublikował informacje na temat wzrostu produkcji przemysłowej w lipcu.
Tagi: stopa bezrobocia, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska, inflacja i bezrobocie
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz