Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Bezrobocie w Polsce w maju spada. Dane lepsze od oczekiwań

0
Podziel się:

Główny Urząd Statystyczny podał stopę bezrobocia w maju.

Bezrobocie w Polsce w maju spada. Dane lepsze od oczekiwań
(endostock - Fotolia.com)

Stopa bezrobocia w Polsce w maju wyniosła 13,5 procent. Oznacza to spadek w porównaniu z poprzednim miesiącem, kiedy wskaźnik zamknął się na poziomie 14 procent. Liczba bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy w końcu maja wyniosła 2.176,3 tys. osób.

Dane są lepsze od oczekiwań ekonomistów. Przed publikacją GUS, analitycy szacowali, że stopa bezrobocia w Polsce spadnie do poziomu 13,7 procent. Z danych GUS na koniec maja 2013 roku wynika, że do urzędów pracy w ciągu miesiąca zgłosiło się 176,2 tys. osób poszukujących zatrudnienia, o 1,9 procent w ujęciu rocznym mniej i 12,2 proc. mniej miesiąc do miesiąca - podał we wtorek GUS.

Z danych na koniec maja 2013 roku wynika, że pracodawcy zgłosili do urzędów pracy 76,4 tys. ofert pracy wobec 85,0 tys. przed miesiącem i 74,3 tys. przed rokiem - podał GUS we wtorek w komunikacie. W końcu kwietnia urzędy pracy dysponowały ofertami pracy dla 47,0 tys. osób.

Stopa bezrobocia w Polsce w ciągu minionych dwóch lat Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Wczoraj ten wynik zapowiedział Władysław Kosiniak-Kamysz. Minister pracy dodał, że na koniec roku, bezrobocie będzie niższe od 14 procent. _ - Dane GUS potwierdzają nasze szacunki z początku miesiąca. Prace sezonowe zaczęły się późno, ale bezrobocie spada już kolejny miesiąc. Mamy nadzieję, że w maju podtrzymamy tendencję spadkową. Przewidujemy, że w maju nastąpi spadek bezrobocia o 0,2-0,5 punktu procentowego - _stwierdził Kosiniak-Kamysz.

Kto zarabia mniej, kto więcej?

W maju spadek płac obserwowano m.in. w budownictwie i górnictwie, a wzrost m.in. w handlu detalicznym - wynika z opracowania GUS.

_ Przeciętne płace wzrosły w większości sekcji o znaczącym udziale w zatrudnieniu, najbardziej w wytwarzaniu i zaopatrywaniu w energię elektryczną, gaz, parę wodną i gorącą wodę (o 6,6 proc.) oraz w administrowaniu i działalności wspierającej (o 6,0 proc.). Spadek płac obserwowano w sekcjach budownictwo (o 1,3 proc.) oraz górnictwo i wydobywanie (o 0,2 proc.) _ - napisano w opracowaniu GUS.

_ Spośród działów o znaczącym udziale w zatrudnieniu wyższe niż przed rokiem były wynagrodzenia m.in. w produkcji odzieży (o 7,7 proc.), magazynowaniu i działalności usługowej wspomagającej transport (o 7,2 proc.), handlu detalicznym (o 6,1 proc.), w produkcji pojazdów samochodowych, przyczep i naczep oraz wyrobów z drewna korka, słomy i wikliny (po 5,3 proc.) _ - dodano.

_ Niższe niż przed rokiem były wynagrodzenia m.in. w działach: produkcja maszyn i urządzeń (o 2,6 proc. wobec wysokiego wzrostu przed rokiem), roboty budowlane specjalistyczne (o 2,1 proc.) oraz budowa budynków (o 1,3 proc.) _ - napisano.

Przeciętne wynagrodzenie brutto w maju wyniosło 3.699,67 zł, co oznacza, że rdr wzrosło o 2,3 proc., a mdm spadło o 3,4 proc. Ekonomiści ankietowani przez PAP szacowali, że wynagrodzenie w maju wzrosło o 2,5 proc. rdr, a w ujęciu miesięcznym spadło o 2,7 proc.

Niektórzy sami sobie winniZ opublikowanego dzisiaj raportu ManpowerGroup wynika, że problemy rynku pracy wynikają między innymi z braku odpowiednich kwalifikacji. Aż 32 procent pracodawców w Polsce nie może znaleźć pracowników z wymaganymi umiejętnościami. W tych statystykach powoli doganiamy światową średnią na poziomie 35 procent przedsiębiorców.

Co jest przyczyną tego stanu? Autorzy raportu wskazali przede wszystkim na brak umiejętności technicznych, brak dostępu do wykształconych pracowników oraz brak doświadczenia kandydatów.

_ - Ostrożnie i powoli, ale świat zaczyna wychodzić z kryzysu. Do skutecznego poradzenia sobie z tą, wciąż niełatwą, sytuacją gospodarczą, przedsiębiorcy potrzebują pracowników z dobrymi, dopasowanymi do potrzeb firm kwalifikacjami - _ komentuje Iwona Janas, dyrektor generalna ManpowerGroup w Polsce. _ - Rekrutujący wciąż jednak borykają się z istotnym problemem w znalezieniu odpowiednich kandydatów na kluczowe dla ich działalności stanowiska. Możemy spodziewać się, że wraz z oczekiwaną poprawą koniunktury, wiele firm równocześnie zdecyduje się powiększyć zatrudnienie, co spowoduje pogłębienie niedoboru talentów. _

Z raportu wynika, że najtrudniejszą do obsadzenia grupą zawodową są wykwalifikowani pracownicy fizyczni. To grupa zawodowa, która niemalże co roku typowana jest przez przedsiębiorców na pierwszym miejscu zestawienia zawodów objętych niedoborem talentów.

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)