Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Bezrobocie w Polsce. Wyraźne ożywienie na rynku pracy

0
Podziel się:

Stopa bezrobocia spadła we wszystkich województwach. Najmocniej na Warmii i Mazurach.

Bezrobocie w Polsce. Wyraźne ożywienie na rynku pracy
(Andrzej Stawinski/REPORTER)

Stopa bezrobocia rejestrowanego w marcu wyniosła 13,6 procent. W porównaniu do lutego spadła o 0,3 punktu procentowego i o 0,7 w porównaniu do marca ubiegłego roku - wynika z szacunków ministerstwa pracy. Według resortu firmy znów chcą zatrudniać pracowników.

Jak szacuje ministerstwo w opublikowanym komunikacie, w marcu liczba bezrobotnych zmniejszyła się wobec lutego o blisko 72 tys. Na koniec miesiąca w urzędach zarejestrowanych było 2 mln 184 tys. osób. Jednocześnie w urzędach zarejestrowanych było o 130 tys. mniej osób niż przed rokiem.

_ - Tak duży spadek bezrobocia w marcu po raz ostatni miał miejsce w Polsce w 2008 r. _ - powiedział cytowany w komunikacie minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz. W marcu 2013 r. spadek wyniósł 22 tys., w marcu 2012 r. - 26 tys., w marcu 2011 r. - 16 tys., w marcu 2010 r. - 25 tys., a w marcu 2009 r. odnotowano wzrost o 40 tys.

_ - Widać wyraźne ożywienie na rynku pracy. W urzędach pracy rejestruje się mniej osób, więcej osób znajduje pracę. Już w styczniu w urzędach zarejestrowanych było o 35 tys. mniej bezrobotnych niż przed rokiem. W lutym ta różnica wzrosła już do blisko 80 tys., a w marcu do 130 tys. Pozwala to patrzeć z optymizmem na resztę roku _ - podkreślił Kosiniak-Kamysz.

W marcu pracodawcy zgłosili do urzędów 107 tys. miejsc pracy i aktywizacji zawodowej, czyli o ponad 18 tys. więcej niż w marcu 2013 r. Najwięcej ofert przybyło w województwie opolskim - wzrost o 31 proc. - oraz w województwie podkarpackim - wzrost o 28 proc.

Jak zauważył resort, stopa bezrobocia spadła we wszystkich województwach. Najmocniej - o 0,7 pkt proc. - na Warmii i Mazurach, czyli w województwie o najwyższym wskaźniku bezrobocia.

Czytaj więcej w Money.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)