Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Bezrobocie w Polsce zaczyna spadać. Są wstępne dane ministerstwa

0
Podziel się

Rok temu stopa bezrobocia była o jeden punkt procentowy niższa niż teraz.

Bezrobocie w Polsce zaczyna spadać. Są wstępne dane ministerstwa
(admy - Fotolia.com)
bDYchjlx

Stopa bezrobocia w marcu wyniosła 14,3 wobec 14,4 procent w lutym - poinformował resort pracy. * *Rok temu bezrobocie wyniosło 13,3 procent.

Aktualizacja 12:47

Liczba bezrobotnych wyniosła 2 mln 315,9 tys. osób i spadła wobec lutego o 20,8 tys., czyli o 0,9 procent.

bDYchjlz

_ - To są pewnie pierwsze jaskółki, które pełnej wiosny jeszcze nie czynią na rynku pracy _ - powiedział minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz. Wyjaśnił, że ze względu na pogodę w marcu nie mogły ruszyć z impetem prace sezonowe, ale odnotowano jednak spadek stopy bezrobocia, co jest informacją dobrą. _ - Ale sytuacja na rynku pracy jest trudna, wymaga dalszych działań _ - dodał minister.

Spadek bezrobocia o 0,1 pkt proc. Kosiniak-Kamysz ocenił jako minimalny. _ Nie ma powodów do nadmiernej satysfakcji - dodał. - To nie jest jeszcze etap, gdzie możemy mówić o odwróceniu tendencji _. Podkreślił, że o odwróceniu tendencji na rynku pracy będzie można mówić na przełomie pierwszej i drugiej połowy roku.

Wiceminister pracy Jacek Męcina powiedział, że informacje o spadku bezrobocia przynoszą pewną ulgę, ale nie dają powodu do nadmiernego optymizmu. _ - Widać wyraźnie, że jest to efekt udanej interwencji na rynku pracy _ - ocenił Męcina. Ocenił, że w kolejnych miesiącach na spadek bezrobocia będą miały wpływ prace sezonowe.

- _ Jest to mniejsza liczba osób zarejestrowanych w powiatowych urzędach pracy o 20 tys. _ - powiedział minister. Najbardziej bezrobocie spadło w województwach zachodniopomorskim o 2,3 proc., lubuskim o 1,9 proc. i wielkopolskim o 1,6 proc.

bDYchjlF

Ministerstwo pracy odnotowało także, w porównaniu z danymi z ubiegłego miesiąca, znaczny spadek liczby bezrobotnych kobiet (o 20,6 tys.; 1,8 proc.), podczas gdy liczba bezrobotnych mężczyzn zmniejszyła się minimalnie (o 0,2 tys. osób; 0,01 proc.).

Pytany, czy rząd rozmawia ze związkowcami ws. postulatów dotyczących zmian w kodeksie pracy i tzw. umów śmieciowych powiedział, że harmonogram rozmów jest opisany w pracach Komisji Trójstronnej. Przypomniał, że w ostatnim czasie tylko na Śląsku odbyło się kilkanaście spotkań m.in. z przedstawicielami ministerstwa pracy.

Pod koniec marca szef Solidarności Piotr Duda oświadczył, że oczekuje, iż rząd do 17 kwietnia przygotuje harmonogram rozmów na temat postulatów związkowców, a jeśli tak się nie stanie, to związek rozpocznie przygotowania do referendum ws. strajku generalnego.

Kosiniak-Kamysz pytany przez dziennikarzy o wypłaty emerytur z OFE, kolejny raz zaznaczył, że nie ma zgody, by emerytury były wypłacane przez określony z góry czas. Takie rozwiązanie zaproponowała w ostatnim czasie Izba Gospodarcza Towarzystw Emerytalnych.

bDYchjlG

Minister pracy powiedział, że emerytura ma być wypłacana dożywotnio oraz ma być waloryzowana. _ Bezpieczeństwo emerytów musi być na pierwszym miejscu _ - dodał.

Zgodnie z przepisami w 2013 r. rząd ma przeprowadzić przegląd systemu emerytalnego, co nakazuje ustawa o systemie emerytalnym. W ramach przeglądu planowane jest m.in. rozwiązanie sprawy wypłat emerytur z drugiego filara. W ubiegłym tygodniu szef Rady Gospodarczej przy premierze Jan Krzysztof Bielecki powiedział, że stanowisko rządu w sprawie OFE może pojawić się na przełomie maja i czerwca.

Czytaj więcej w Money.pl
Co dziewiąty Polak nie ma pracy. W strefie euro jest jeszcze gorzej W Austrii bezrobocie wynosi 4,8 proc. Rekord padł w Hiszpanii.
Ile naprawdę wzrośnie PKB w 2013 roku? Z kolei rząd w projekcie budżetu na 2013 rok założył, że w przyszłym roku polska gospodarka będzie rozwijać się w tempie 2,2 proc. PKB, a stopa bezrobocia ma wynieść 13 proc.
Minister dostanie ekstra pół miliarda złotych. Na to Budżet ledwo się spina, ale oni wymagają _ priorytetowego wsparcia _. Pieniądze pomogą?
bDYchjma
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)