Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Bezrobocie w strefie euro. Najwyżej w historii

0
Podziel się:

To najwyższy poziom od 1995 roku, gdy wprowadzono publikację danych.

Bezrobocie w strefie euro. Najwyżej w historii
(Endostock/Dreamstime.com)

Stopa bezrobocia w strefie euro w październiku 2012 r. po uwzględnieniu czynników sezonowych wyniosła 11,7 proc., wobec 11,6 proc. we wrześniu - poinformował w komunikacie Eurostat, urząd statystyczny Unii Europejskiej.

aktualizacja: 11:43

To najwyższy poziom od 1995 roku, gdy wprowadzono publikację danych. Analitycy spodziewali się stopy bezrobocia na poziomie 11,7 procent. Przeciętna stopa bezrobocia w 27 krajach UE wyniosła 10,7 proc. wobec 10,6 proc. poprzednio.

Najwyższa była w Hiszpanii: 26,2 proc., najniższa w Austrii: 4,3 procent. Bezrobocie w październiku 2012 roku, według metodologii Eurostatu, wyniosło w Polsce 10,4 proc. wobec 10,3 proc. we wrześniu - podał w piątek Eurostat. Według metodologii GUS stopa bezrobocia w październiku wyniosła 12,5 procent.

Rekordowe bezrobocie odnotowano we Włoszech. W październiku bezrobocie przekroczyło tam granicę jedenastu procent. Oznacza to wzrost o trzy dziesiąte w porównaniu z poprzednim miesiącem i o blisko dwa i pół procent w skali roku.

Tym samym bez pracy jest obecnie dwa miliony osiemset siedemdziesiąt tysięcy Włochów, najwięcej od 1992 roku. Taka sama mniej więcej liczba ma pracę na czas określony, najczęściej nie z własnego wyboru, lecz ze względu na okoliczności. Największe zaniepokojenie budzi niepohamowany wzrost bezrobocia wśród ludzi młodych. Bez pracy jest obecnie 36 i pół procent Włochów wieku od 15 do 24 lat, czyli 639 tysięcy osób. Pracujący stanowią 57 procent społeczeństwa, a jest ich dokładnie 22 miliony 930 tysięcy.

Inflacja w strefie euro wyniosła w listopadzie 2012 r. w ujęciu rok do roku 2,2 proc. - podał we wstępnym wyliczeniu Eurostat, biuro statystyczne Unii Europejskiej. Analitycy oceniali, że inflacja wyniesie 2,4 proc. rok do roku. W październiku ceny konsumpcyjne wzrosły w ujęciu rocznym o 2,5 procent.

Bądź na bieżąco z sytuacją na rynkach Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)