Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Bezrobocie we Francji wyraźnie spadnie?

0
Podziel się:

Związki zawodowe i przedstawiciele pracodawców porozumieli się w sprawie uelastycznienia rynku pracy.

Bezrobocie we Francji wyraźnie spadnie?
(attator/iStockphoto)

Francuskie związki zawodowe i przedstawiciele pracodawców porozumieli się w w sprawie uelastycznienia rynku pracy. Reforma ma ożywić francuską gospodarkę, ułatwić firmom redukcje zatrudnienia i zmniejszyć sięgające 10 proc. bezrobocie.

Prezydent Francji Francois Hollande wyraził zadowolenie z kompromisu przyjętego przez związkowców i pracodawców po miesiącach negocjacji, które rząd popierał w nadziei na to, że reforma rynku pracy poprawi konkurencyjność przedsiębiorstw - pisze AP.

Francuski związek pracodawców Medef poinformował w komunikacie, że porozumienie pozwoli ułatwi pracodawcom zmniejszanie zatrudnienia w okresach złej koniunktury.

Nowe przepisy mają też utrudnić pracodawcom zatrudnianie pracowników na podstawie odnawianych kontrataków tymczasowych, zachęcając ich do oferowania umów długoterminowych.

Medef chwali porozumienie za to, że _ przyczyni się ono do zmniejszenia obaw przed zatrudnianiem (nowych pracowników) _, ponieważ skrócone zostaną procedury obowiązujące pracodawców oraz ich poczucie, że działają w _ niejasnej sytuacji prawnej _.

To _ początek kultury kompromisu, po dekadach filozofii społecznych antagonizmów _ - głosi komunikat Medef.

Rozmowy na temat reformy rynku pracy rozpoczęły się 4 października; porozumienie zawarte w piątek będzie jednak wymagało formalnej zgody central związkowych; Medef liczy, że uda się ją uzyskać _ w najbliższych dniach _ - pisze AFP.

_ - Chcielibyśmy, aby porozumienie to zostało jak najszybciej ratyfikowane przez parlament _ - powiedziała szefowa Medef Laurence Parisot.

Rząd przywiązywał duże nadzieje do wypracowania tego kompromisu, ponieważ sztywne przepisy dotyczące rynku pracy czyniły francuską gospodarkę mniej konkurencyjną i utrudniały walkę z bezrobociem. Prezydent liczył też na to, że sukces negocjacji dowiedzie skuteczności metody powolnego wprowadzania reform, pozwalającej na uzyskanie społecznej zgody na zmiany - komentuje AP.

Czytaj więcej w Money.pl
Francja ma problem. Najgorszy wynik od 13 lat W drugim kwartale tego roku bezrobocie we Francji ponownie wzrosło, osiągając najwyższy poziom od 1999 roku - 10,2 procent osób w wieku produkcyjnym.
Kraj w głębokim kryzysie. Bez pracy nawet... Poziom bezrobocia w kraju przekroczył już 25 procent.
Z uporem podnoszą podatki. Na przekór... Francuski dziennik "Le Figaro" krytykuje rządzącą lewicę i samego ministra finansów Francji za nałożenie od tego roku nowych obciążeń fiskalnych.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)