Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

BGŻ sprzedany "w głupawy sposób"

0
Podziel się

Wicepremier Waldemar Pawlak uważa, że inwestorom nie opłaca się kupować akcji BGŻ, bo Rabobank ma już prawie 60 proc. akcji banku.

BGŻ sprzedany "w głupawy sposób"
(PAP/Leszek Szymański)
bDSqzPCJ

Wicepremier i minister gospodarki Waldemar Pawlak uważa, że słabe zainteresowanie akcjami Banku Gospodarki Żywnościowej to wynik nietrafionego sposobu sprywatyzowania tego banku. Cena sprzedaży akcji w ofercie BGŻ dla inwestorów indywidualnych i instytucjonalnych została ustalona na 60 złotych, wcześniej planowano sprzedać akcje banku po 90 złotych.

Minister skarbu Aleksander Grad poinformował, że ministerstwo zdecydowało się na ograniczenie oferty publicznej BGŻ do ponad 12 procent akcji, pozostawiając sobie ponad 25 procent akcji banku.

Waldemar Pawlak uważa, że prywatyzacja banku była źle przeprowadzona. Jego zdaniem bank został sprzedany _ w głupawy sposób _. Odpowiedzialnością za to obarczył zarówno rządy AWS-u jak i SLD.

bDSqzPCL

- _ Za rządów AWS-u zniszczono perspektywę uspółdzielczenia tego banku, a politycy SLD sprzedali znaczące pakiety BGŻ-tu, bez gwarancji, że Skarb Państwa może wyjść z tej inwestycji na dobrych warunkach _ - mówi minister gospodarki.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/192/t138944.jpg ) ] (http://www.money.pl/gielda/raporty/artykul/wyniki;bgz;moga;zle;wplywac;na;kurs;akcji,196,0,823748.html) Wyniki BGŻ mogą źle wpływać na kurs akcji
Wicepremier Pawlak dodał, że inwestorom nie opłaca się kupować akcji BGŻ. Wyjaśnia, że Rabobank ma już prawie 60 procent akcji BGŻ-tu i nie widzi celu dokupywania _ pustych akcji _ - które nie dają siły głosu na walnym zgromadzeniu.

- _ BGŻ nie jest w indeksie WIG 20, więc z punktu widzenia utrzymania jakiegoś koszyka inwestycyjnego to nie jest papier szczególnie wartościowy _ - mówi Waldemar Pawlak.

Ostateczna liczba akcji sprzedawanych w ofercie to 5 milionów 200 tysięcy. Do inwestorów indywidualnych ma trafić 1 milion 560 tysięcy akcji, a do instytucjonalnych 3 miliony 640 tysięcy akcji.Debiut giełdowy BGŻ zaplanowano na 27 maja.

bDSqzPCR
Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/30/t138782.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/bgz;to;porazka;grada;pko;bp;i;jsw;uratuja;prywatyzacje,147,0,831635.html) BGŻ to porażka Grada. PKO BP i JSW uratują prywatyzację? Skarb Państwa zamiast miliarda, zarobi na BGŻ 300 mln zł. Taka pomyłka w przypadku ofert JSW i PKO BP będzie znacznie kosztowniejsza.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/172/t125356.jpg ) ] (http://www.money.pl/archiwum/felieton/artykul/palka;grad;dostal;nauczke;za;zmiany;w;ofe,91,0,831835.html) Pałka: Grad dostał nauczkę za zmiany w OFE Gdyby nie obniżka składek płynących do OFE, oferta BGŻ być może by się powiodła.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/240/t98288.jpg ) ] (http://www.money.pl/gielda/wiadomosci/artykul/grad;obniza;cene;akcji;i;zmniejsza;oferte;inwestorzy;na;tym;zyskaja,99,0,831587.html) Grad obniża cenę akcji i zmniejsza ofertę. Inwestorzy na tym zyskają Za walory banku trzeba będzie zapłacić 60 złotych. Money.pl wyliczył, że na debiucie można zarobić ponad 10 procent.
bDSqzPDm
giełda
wiadomości
KOMENTARZE
(0)