Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

BGŻ to porażka Grada. PKO BP i JSW uratują prywatyzację?

0
Podziel się:

Skarb Państwa zamiast miliarda, zarobi na BGŻ 300 mln zł. Taka pomyłka w przypadku ofert JSW i PKO BP będzie znacznie kosztowniejsza.

BGŻ to porażka Grada. PKO BP i JSW uratują prywatyzację?
(PAP/Bartłomiej Zborowski)

Oferta publiczna Banku BGŻ kończy się porażką Ministerstwa Skarbu Państwa. Aleksander Grad chciał z niej uzyskać przynajmniej miliard złotych, a tymczasem zarobi niewiele ponad 300 mln złotych. Stawia to pod znakiem zapytania powodzenie dalszych takich ofert i realizację planu prywatyzacji, która w tym roku ma dać 15 mld złotych do budżetu.

Przy zapisach na akcje BGŻ Ministerstwo Skarbu Państwa ustaliło maksymalną cenę akcji banku na poziomie 90 złotych. Z kolei cena minimalna miała wynosić 66 złotych. Ostatecznie będą one sprzedawane jedynie po 60 złotych.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/172/t125356.jpg ) ] (http://www.money.pl/archiwum/felieton/artykul/palka;grad;dostal;nauczke;za;zmiany;w;ofe,91,0,831835.html) Pałka: Grad dostał nauczkę za zmiany w OFE
To o przeszło 10 złotych mniej, niż wyceniał Money.pl i o 30 procent mniej od ceny maksymalnej.

Obniżka to efekt małego zainteresowania ofertą. Na akcje BGŻ zapisało się 50 tysięcy inwestorów indywidualnych.

W ubiegłym roku na papiery Tauronu i PZU chętnych było odpowiednio 231 i 250 tysięcy, a przy sprzedaży GPW aż 323 tysiące.

źródło: Money.pl

Co więcej, resort skarbu znacznie zmniejszył też pakiet akcji przeznaczonych do sprzedaży. Pierwotnie planowano sprzedać przez giełdę 16 mln walorów. Teraz okazuje się, że będzie ich tylko 5,2 mln, z czego 1,56 mln trafi do inwestorów indywidualnych, a 3,64 mln do inwestorów instytucjonalnych.

O ile obniżenie ceny emisyjnej pozwoli inwestorom uzyskać większą stopę zwrotu, to znaczne ograniczenie liczby oferowanych akcji zminimalizuje ich zyski. Najwięcej jednak traci na tym Skarb Państwa. Nawet przy nieoficjalnie podawanej cenie minimalnej wynoszącej 66 złotych, 16 mln akcji sprzedałoby się za ponad miliard złotych. Przy obecnych warunkach, Skarb Państwa zarobi jedynie 312 mln.

Wyliczenia Money.pl

Ministerstwo gra na czas

_ - Skoro rynek tak odpowiada na ofertę, to nie chcemy sprzedawać wszystkiego po cenie w dolnych granicach. Sprzedajmy część, a z resztą poczekamy _ - powiedział wczoraj Aleksander Grad.

Jego zdaniem, sprzedaż kolejnych akcji należy uzgodnić z większościowym udziałowcem banku._ - Poczekamy na moment, kiedy Rabobank w BGŻ zrealizuje swoje cele i jestem przekonany, że na tych pozostałych 25 proc. będziemy mogli nieźle zarobić _ - oznajmił szef resortu skarbu.

Rabobank International Holding posiada 59,35 proc. akcji BGŻ, a pozostałe 3,42 proc. należy do osób prawnych i fizycznych, w tym banków spółdzielczych i osób z akcjonariatu pracowniczego.

W kolejce są JSW i PKO BP

Niepowodzenie przy sprzedaży akcji BGŻ nie przekreśla jeszcze realizacji planów prywatyzacyjnych rządu. Resort skarbu nie udzielił nam odpowiedzi na pytanie o planowane na ten rok przychody z prywatyzacji przez giełdę. Nie dostaliśmy też listy spółek, których akcję będą w ten sposób sprzedawane. Wiadomo tylko, że w sumie Aleksander Grad chce pozyskać w tym roku z prywatyzacji 15 mld złotych.

Znacząca część tej kwoty - z naszych szacunków wynika, że co najmniej dwie trzecie - ma pochodzić z prywatyzacji przez GPW. W kolejce są oferty Jastrzębskiej Spółki Węglowej i banku PKO BP.

W przypadku tej pierwszej analitycy szacują, że może być warta 5 miliardów, a wartość drugiej może dojść do 10 mld złotych w tym roku. Połowa tej sumy powinna jednak przypaść na akcje zbywane przez Bank Gospodarstwa Krajowego, a nie bezpośrednio przez Skarb Państwa. - _ Wtórna oferta publiczna akcji PKO BP odbędzie się w drugiej połowie września, obejmie 10 proc. akcji PKO BP będących w posiadaniu BGK plus tyle akcji PKO znajdujących się w posiadaniu Skarbu Państwa _ - tłumaczył Grad.

Obecnie Skarb Państwa posiada akcje 40,99 proc. głosów na WZA PKO BP, natomiast Bank Gospodarstwa Krajowego ma 10,25 proc. głosów. Docelowo resort chce ograniczyć swój udział do 25 procent.

Minister liczy na bardzo duże zainteresowanie inwestorów. _ - Dzisiaj widzimy duże zainteresowanie akcjami PKO BP. Możemy sobie teoretycznie wyobrazić, że to będzie tak duże zainteresowanie ze strony inwestorów krajowych i zagranicznych, że w interesie Skarbu Państwa będzie sprzedać jak najwięcej akcji PKO BP _ - dodał.

Analitycy spodziewają się podziału oferty na dwie tury. - _ Dla uproszczenia można przyjąć cenę za jedną akcję 43 złote. Skarb Państwa zamierzając sprzedać 25-procentowy pakiet, może liczyć nawet na 13,5 mld złotych wpływów. Jednak bardziej prawdopodobne jest to, że nie dojdzie do tak dużej oferty i zostanie rozłożona na dwie transze. Pierwsza na jesień 2011, a druga w 2012 roku _– mówi Tomasz Bursa z Ipopema Securities.

Notowania akcji PKO BP na przestrzeni ostatnich 3 lat

O ile obawy o powodzenie oferty PKO BP nie powinny spędzać snu z powiek ministra, to w przypadku Jastrzębskiej Spółki Węglowej negatywny wpływ na emisje akcji może mieć silna pozycja związków zawodowych w tej firmie. Pokazały to kwietniowe protesty, przez które zamiast w czerwcu, debiut JSW odbędzie się najwcześniej w lipcu.

Problemy zauważają również analitycy. Paweł Puchalski z DM BZWBK, zwraca uwagę na ryzyko związane z samym charakterem branży w jakiej działa JSW. _ - Ciężko jest przewidzieć jaka będzie wartość Jastrzębskiej Spółki Węglowej na moment debiutu – ta spółka ma ekspozycję na ryzyko rynkowe nawet większą od giełdowego KGHM-u. Koncern węglowy cechuje duża niepewność dotyczącą przyszłych zysków - mówi . _

Jak dodaje, debiut w tym przypadku może być trudniejszy od emisji akcji BGŻ. _ - JSW to nie BGŻ, gdzie można było łatwo ocenić przyszłe przepływy pieniężne _ – dodatkowo istotnie zwiększone przywileje dla załogi również stanowią czynnik ryzyka dla wyceny kopalni. Z drugiej strony przykład Bogdanki pokazuje, że inwestycje w akcje górniczych spółek mogą być opłacalne.

Zmiana kursu akcji Bogdanki od momentu debiutu

_ _W ubiegłym roku było dobrze

Przychody z prywatyzacji to ważna pozycja w budżecie państwa. Mimo tego prawie nigdy nie są w 100 procentach realizowane. W ubiegłym roku Skarb Państwa uzyskał z tego tytułu 22,156 mld złotych, co odpowiada 88,6 procentom zakładanych w pierwotnym planie.

Wyliczenia Money.pl według danych Ministerstwa Skarbu Państwa

Duży udział w tych wynikach miała właśnie sprzedaż akcji przez giełdę. Łącznie przychody Skarbu Państwa z IPO spółek PZU, Tauron i GPW wyniosły w 2010 r. 6,5 mld zł, a sprzedaż akcji 24 już notowanych spółek – 10,2 mld zł.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/240/t98288.jpg ) ] (http://www.money.pl/gielda/wiadomosci/artykul/grad;ta;oferta;odbije;sie;echem;na;swiecie,154,0,802458.html) Grad: Ta oferta odbije się echem na świecie 30 czerwca na giełdzie ma zadebiutować Jastrzębska Spółka Węglowa, a w drugiej połowie września dojdzie do wtórnej oferty publicznej akcji PKO BP.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/236/t36588.jpg ) ] (http://www.money.pl/gielda/poradniki/artykul/chcesz;kupic;akcje;bgz;sprawdz;czy;warto,93,0,823645.html) Chcesz kupić akcje BGŻ? Sprawdź czy warto Gdzie i do kiedy się zapiszesz? Jakiej kwoty potrzebujesz? Zobacz odpowiedzi na pytania dotyczące oferty publicznej BGŻ.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/120/t46456.jpg ) ] (http://www.money.pl/gielda/wiadomosci/artykul/prywatyzacja;pko;bp;komitet;rekomenduje,134,0,804230.html) Prywatyzacja PKO BP. Komitet rekomenduje Komitet Rady Ministrów rozpatrzył wniosek resortu skarbu w sprawie dalszej prywatyzacji spółki PKO BP.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)