Notowania

kryzys na białorusi
30.01.2012 12:24

Białoruś chce wystąpić do MFW o nowy kredyt

Białoruś zamierza wystąpić do Międzynarodowego Funduszu Walutowego o kredyt na refinansowanie długu, jaki u niego zaciągnęła.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Eric Caballero/CC/Flickr)

Białoruś zamierza wystąpić do Międzynarodowego Funduszu Walutowego o kredyt na refinansowanie długu, jaki u niego zaciągnęła - poinformowała w Mińsku szefowa Narodowego Banku Białorusi Nadzieja Jermakowa.

Jak zaznaczyła, Białoruś chciałaby uzyskać od MFW co najmniej 3,8 mld dolarów, czyli tyle, ile wynosi obecnie jej zadłużenie w Funduszu. Według niej, rozmowy na ten temat odbędą się w lutym podczas wizyty misji MFW w Mińsku.

_ - Proponujemy refinansowanie tego zadłużenia, które mamy obecnie w MFW, chociaż szczyt płatności przypada jeszcze nie w tym roku _ - powiedziała Jermakowa.

Białoruś będzie musiała wydać w tym roku 1,63 mld dolarów na obsługę długu zagranicznego. Większość tej sumy przypada na obsługę kredytu z Międzynarodowego Funduszu Walutowego - 563 mln dolarów. Wysokość spłat długu zagranicznego wzrośnie jednak skokowo w 2013 i 2014 roku, kiedy to Białoruś będzie musiała wydać na nie odpowiednio 3 mld i 3,2 mld dolarów.

Jermakowa dodała, że Białoruś nie jest gotowa na wprowadzenie rosyjskiego rubla lub przyjęcie wspólnej waluty w ramach Wspólnej Przestrzeni Gospodarczej, tworzonej z Rosją i Kazachstanem. - _ Na Białorusi nie ma obecnie warunków wprowadzenia wspólnej waluty lub przejścia na rosyjski rubel _ - oznajmiła.

Premier Rosji Władimir Putin powiedział niedawno na spotkaniu z weteranami w Petersburgu, że w sferze gospodarczej nie udało się jak dotąd dojść z Białorusią do takiego stopnia integracji, jakiego życzyłaby sobie Rosja. - _ Na przykład nie udało nam się porozumieć z naszymi białoruskimi przyjaciółmi, co do utworzenia wspólnej waluty _ - powiedział.

Prezydent Alaksandr Łukaszenka podkreślał w styczniu, że wspólna waluta państw WPG to kwestia przyszłości. _ Ale nie wykluczamy wprowadzenia wspólnej waluty. Jednak to powinna być nowa waluta, jak w Unii Europejskiej, coś w rodzaju euro, a nie tenge czy rubel białoruski albo rosyjski _ - oznajmił.

Jermakowa zapewniła też, że w tym roku nie będzie denominacji rubla. _ Należy uspokoić sytuację, a następnie pomyśleć o dynamizacji gospodarki _ - powiedziała.

Białoruś borykała się w ubiegłym roku z poważnymi problemami na rynku walutowym i deficytem handlowym. Inflacja w ubiegłym roku wyniosła 108,7 proc., a kurs dolara wzrósł o 187,33 proc.

Czytaj więcej o polskiej pożyczce dla MFW
Pożyczymy MFW, żeby pokazać, jak sobie radzimy Dostajemy dużo więcej bezzwrotnej pomocy - podkreśla minister finansów Jacek Rostowski.
Jak brać to wszyscy, jak dawać to nikt Prof. Marian Noga komentuje problemy z pożyczką dla MFW.
Pożyczymy MFW 6 miliardów euro? Rostowski zgłasza nowe postulaty Międzynarodowy Fundusz Walutowy to najbardziej wiarygodny kredytobiorca na świecie - podkreśla minister finansów.
Tagi: kryzys na białorusi, białoruś, mfw, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz