Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Jerzy Malczyk
|

Białoruś namówi Moskwę do budowy Jamału II?

0
Podziel się:

Mińsk chce rozszerzyć tranzyt rosyjskiego gazu do Europy przez terytorium Białorusi.

Białoruś namówi Moskwę do budowy Jamału II?
(PAP/EPA)

Podczas planowanych na początek lutego rozmów prezydentów Rosji i Białorusi, Mińsk może zaproponować rozszerzenie tranzytu rosyjskiego gazu do Europy przez terytorium Białorusi.

Pisze o tym dziennik _ Wriemia Nowostiej _, przypominając, że na forum międzynarodowej konferencji na temat dostaw gazu z Rosji do Europy przez Ukrainę, zwołanej w sobotę w Moskwie z inicjatywy Miedwiediewa, białoruski premier Siarhiej Sidorski zaproponował zbudowanie drugiej nitki gazociągu Jamał-Europa.

_ - Z ekonomicznego punktu widzenia najbardziej opłacalna jest budowa (gazociągu) Jamał-Europa II _ - oświadczył Sidorski, zaznaczając, że projekt ten jest tańszy od innych, zapewnia najkrótszą drogę tranzytu i może być zrealizowany najszybciej.

O wystąpieniu Sidorskiego podczas zamkniętej części obrad moskiewskiej konferencji informuje też środowa _ Niezawisimaja Gazieta _.

_ - Strona białoruska aktywnie promowała ten projekt podczas sobotniego szczytu energetycznego w Moskwie. Przedstawiciele Mińska przekonywali zarówno Rosję, jak i Europę, że nowa magistrala byłaby o 5-10 mld dolarów tańsza od dyskutowanego od dawna Nord Stream (Gazociąg Północny) _ - relacjonuje dziennik.

Według _ Niezawisimej Gaziety, _ europejscy urzędnicy jakoby się tym zainteresowali, gdyż Unia Europejska chce zmniejszyć zależność od głównego kraju tranzytowego - Ukrainy, jednak ma wątpliwości co do kosztownego Nord Stream.

_ - Wszelako ani w rządzie Federacji Rosyjskiej, ani w Gazpromie na razie nie potwierdzono, że Rosja zainteresowała się białoruską inicjatywą _ - dodaje dziennik.

Raport Money.pl
*W ciągu najbliższych pięciu lat skazani jesteśmy na rosyjski gaz * Gazowe uniezależnienie się od Rosji będzie nas kosztowało co najmniej 3,5 mld złotych. zobacz raport Money.pl

_ Wriemja Nowostiej _ i _ Niezawisimaja Gazieta _ utrzymują, że projekt budowy drugiej nitki gazociągu Jamał-Europa był jednym z tematów rozmów Łukaszenki z prezydentem Ukrainy Wiktorem Juszczenką w Czernihowie.

Zdaniem tego drugiego dziennika, - _ Ukraina odnosi się do projektu Jamał-Europa II z niepokojem _. _ W Kijowie dopuszcza się, że Juszczenko postanowił wyjaśnić szczegóły w osobistej rozmowie z Łukaszenką _ - wskazuje _ Niezawisimaja Gazieta _.

| HISTORIA PROJEKTU JAMAŁ - EUROPA |
| --- |
| Magistralę Jamał-Europa oddano do użytku w roku 1999. Liczy 2 tys. km i przebiega z Rosji przez Białoruś i Polskę do Niemiec. Jest obliczona na tłoczenie 33 mld metrów sześciennych gazu rocznie. Druga nitka jamalskiej rury miała być ułożona do końca 2001, a potem do 2010 roku, jednak ze względu na zaangażowanie Rosji w budowę Nord Stream nie zaczęto jej nawet projektować. Gazprom uzależnia tę inwestycję od wzrostu zapotrzebowania na błękitne paliwo w Europie Środkowej i Północnej, przede wszystkim w Polsce. Białoruś wielokrotnie apelowała do Rosji o rezygnację z budowy Nord Stream. Jednocześnie proponowała Moskwie preferencje w opłatach za tranzyt gazu, jeśli strona rosyjska zbuduje Jamał- Europa II. Mińsk zaznaczał przy tym, że podczas budowy pierwszej nitki przygotowano całą infrastrukturę niezbędną do położenia drugiej. Infrastruktura ta jest własnością Gazpromu. Ziemię pod nią rosyjski koncern przejął w wieczystą dzierżawę. Jesienią 2007 roku Rosja - ustami swojego ówczesnego premiera Wiktora Zubkowa -
nieoczekiwanie oznajmiła, że warto wrócić do idei budowy drugiej nitki gazociągu jamalskiego. Wcześniej Gazprom nie wykluczył włączenia tego projektu do planu inwestycyjnego na 2008 rok. Wszelako wszystko skończyło się na tych deklaracjach. W połowie grudnia 2008 roku Gazprom potwierdził, że jest zainteresowany budową drugiej nitki gazociągu Jamał-Europa. Wiceprezes rosyjskiego koncernu Aleksandr Miedwiediew przypomniał jednak wówczas, że podstawowym warunkiem realizacji tego projektu jest istnienie potwierdzonego popytu ze strony Polski na 10 mld metrów sześciennych gazu. Na początku stycznia 2009 roku premier Władimir Putin ocenił, że budowa gazociągu Jamał-Europa II jest w tej chwili niecelowa, jednakże w przyszłości - jak zaznaczył - można będzie powrócić do tego tematu. |

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)