Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Białoruś określi kurs rynkowy rubla

0
Podziel się:

Kurs rubla białoruskiego będzie ustalony w połowie września na dodatkowej sesji na giełdzie walutowej.

Białoruś określi kurs rynkowy rubla
(kremlin.ru/CC/Wikipedia)

_ Kurs rubla białoruskiego będzie określany na podstawie podaży i popytu; kurs rynkowy będzie ustalony w połowie września na dodatkowej sesji na giełdzie walutowej - _ zapowiedział prezydent Alaksandr Łukaszenka.

_ - Kurs rubla białoruskiego będzie określany poprzez popyt i podaż, jak jakikolwiek towar. Nie planujemy sztucznego podtrzymywania kursu _ - oświadczył Łukaszenka, cytowany przez państwową agencję BiełTA._ - Wszyscy, który chcą kupić dewizy - za czym nasza ludność tak jęczy, zwłaszcza w Mińsku - będą mieli taką możliwość _ - obiecał.

Łukaszenka zapowiedział, że na sesji dodatkowej na giełdzie walutowej będzie można swobodnie kupić i sprzedać dewizy, a _ cały popyt i podaż na dewizy będą skoncentrowane na giełdzie walutowej _. Wyjaśnił jednocześnie, że na sesji podstawowej dewizy będą sprzedawane tylko w celu zapłaty m.in. za importowany gaz ziemny i energię elektryczną.

- _ Po przeprowadzeniu sesji dodatkowej wszystkie kantory będą zobowiązane do sprzedaży dewiz po kursie rynkowym _ - wskazał prezydent.

Białoruś od miesięcy boryka się z deficytem dewiz. Wcześniej w obawie przed dewaluacją i spadkiem siły nabywczej rubla Białorusini masowo skupowali obce waluty. Popyt na dewizy oraz odgórnie ustalony kurs (obecnie oficjalny kurs dolara to 5 tys. rubli) przyczyniły się do tego, że w kraju wykształcił się czarny rynek handlu obcą walutą.

Łukaszenka zapowiadał w zeszłym tygodniu, że sytuacja na rynku walutowym zostanie ustabilizowana w ciągu półtora do dwóch miesięcy.

Czytaj więcej o kryzysie na Białorusi
[ ( http://static1.money.pl/i/h/205/t21197.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/bialorusini;masowo;wykupuja;zloto,247,0,894967.html) Kryzys dusi kraj. Kupili ponad tonę złota Białorusini, nie zważając na kryzys walutowy w państwie, skupują złoto. W ciągu pierwszych 7 miesięcy tego roku nabyli ponad tonę złota w sztabkach. To dwukrotnie więcej niż w analogicznym okresie roku ubiegłego.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/133/t84613.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/ceny;paliwa;na;bialorusi;w;gore;o;30;proc;,176,0,846256.html) Ceny paliwa na Białorusi w górę o 30 proc. Białoruski państwowy koncern paliwowy Biełnieftiechim podniósł ceny na benzynę i olej napędowy.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/80/t93776.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/chca;walczyc;z;kryzysem;ale;bez;reform,155,0,845723.html) Chcą walczyć z kryzysem, ale bez reform Rząd Białorusi opublikował w weekend tajny dotąd plan walki z kryzysem walutowym i gospodarczym.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)