Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Białoruś potrzebuje inwestycji o wartości 15 mld dolarów

0
Podziel się:

Zdaniem białoruskiego premiera, dochody budżetu oraz fundusze przedsiębiorstw są niewystarczające.

Białoruś potrzebuje inwestycji o wartości 15 mld dolarów
(gudmd.haralds/Flickr)
bFfuwzNh

Zapotrzebowanie Białorusi na inwestycje sięga 15 mld dolarów, ledwie jedna trzecia może być sfinansowana przez zasoby wewnętrzne - podała agencja RIA Novosti, powołując się na wypowiedź premiera Michaiła Miaśnikowicza.

_ - Aby dokonywać innowacji, potrzebne są pieniądze, potrzebny jest kapitał, którego w kraju nie wystarcza. Płynność naszych krajowych banków jest niska. Zasoby podmiotów gospodarczych oraz systemu bankowego, z których można udzielić finansowania oraz kredytowania gospodarki w 2012 r., szacuje się na 5 mld dol. Natomiast dla rozwoju potrzebujemy około 15 mld dol. _ - cytuje premiera, dział prasowy rządu Białorusi.

Miaśnikowicz dodał, że _ dochody budżetu oraz fundusze przedsiębiorstw są niewystarczające, wystarczy ich tylko dla zapewnienia prostej reprodukcji _.

bFfuwzNj

Zdaniem premiera w takiej sytuacji, istnieją dwa źródła rozwoju państwa, które się wzajemnie uzupełniają: wzrost efektywności inwestycji oraz bezpośrednie inwestycje zagraniczne.

Białoruś borykała się w ubiegłym roku z poważnymi problemami na rynku walutowym i deficytem handlowym. Inflacja w ubiegłym roku wyniosła 108,7 proc., a kurs dolara wzrósł o 187,33 proc.

Czytaj więcej o sytuacji na Białorusi
Białoruś chce nowego kredytu. Co najmniej... Białoruś zamierza wystąpić do Międzynarodowego Funduszu Walutowego o kredyt na refinansowanie długu, jaki u niego zaciągnęła.
Chcą ukrócić terror na Białorusi. Uda się? Pogorszył się stan przestrzegania praw człowieka na Białorusi, a także swobód obywatelskich i politycznych - ocenia Rada Europy.
U nich żywność podrożała o ponad 150 proc. W 2011 r. na Białorusi najbardziej podrożały konserwy rybne - aż o 185 proc. - wynika z danych głównego urzędu statystycznego (Biełstatu).
bFfuwzNK
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)