Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Białoruś: Projekt prawa zagraża wolności w sieci

0
Podziel się

Operatorzy, według projektu, będą zobowiązani do identyfikowania klientów.

Białoruś: Projekt prawa zagraża wolności w sieci
(Joe Crawford/CC/Flickr)
bEihtXgB

Niezależne media i organizacja dziennikarzy na Białorusi krytycznie oceniają projekt dekretu o internecie, opublikowany w białoruskiej sieci.

Jak podał wieczorem portal _ Biełorusskije Nowosti _, wiceprzewodniczący niezależnego Białoruskiego Związku Dziennikarzy (BAŻ) Andrej Bastuniec powiedział, że w razie przyjęcia projekt może _ poważnie ograniczyć wolność internetu _ w kraju.

Projekt przewiduje m.in., że operatorzy, osoby prawne czy przedsiębiorcy indywidualni, świadczący usługi korzystania z internetu, są zobowiązani do identyfikowania swoich klientów. Przewiduje też możliwość zablokowania dostępu do informacji niezgodnej z prawem z punktu widzenia prawodawstwa białoruskiego.

bEihtXgD

Według dokumentu rejestracja stron internetowych ma zachodzić w trybie przewidzianym przez Radę Ministrów Białorusi w uzgodnieniu z Centrum Operacyjno-Analitycznym (OAC) w administracji prezydenta Białorusi. Informacje o zarejestrowanych stronach miałyby być przekazywane do OAC. Pod jego kontrolą znaleźliby się dostawcy internetu, których działalność może być wstrzymana decyzją władz - podają _ Biełorusskije Nowosti _.

Portal zaznacza, że 4 grudnia ministrem informacji Białorusi został Aleh Proleskowsky, dotychczasowy szef OAC. Wcześniej kierował on głównym biurem ds. ideologii w administracji prezydenckiej. Przewodnicząca BAŻ Żanna Litwina powiedziała, że już w tym czasie minister był konsekwentnym zwolennikiem regulowania internetu przez państwo.

_ Biełorusskije Nowosti _ wiążą projekt dekretu, zatytułowany _ O sposobach udoskonalenia korzystania z narodowego segmentu globalnej sieci komputerowej Internet _, z przygotowaniami do wyborów prezydenckich na Białorusi w 2011 roku.

Andrej Bastuniec przyznał, że na razie chodzi tylko o projekt. _ Jednak jeśli to, co w nim napisano, wejdzie w życie, to oznacza to dość poważne ograniczenie wolności internetu na Białorusi _ - powiedział. Dodał: _ Widzimy, że nadchodzi powrót do regulowania działalności mediów internetowych _.

bEihtXgJ

Zdaniem szefa największego portalu białoruskiego tut.by, Jury Zisera, w razie wejścia dekretu w życie odpowiednie organy będą mogły legalnie _ odcinać niewygodne strony internetowe _. _ Będzie tak, jak z wrogimi rozgłośniami w czasach sowieckich. Zagłuszarki oczywiście działały, ale kto chciał, ten słuchał _ - dodał Ziser.

Nie udało się uzyskać oficjalnego komentarza Ministerstwa Informacji ani OAC - informują _ Biełorusskije Nowosti _.

ZOBACZ TAKŻE:

bEihtXhe
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)