Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Białoruś: Unia zapłaci za wyposażenie białoruskich laboratoriów

0
Podziel się:

Dzięki pomocy wspólnoty zostanie wzmocniona sieć laboratoriów monitorujących energoefektywość, zmodernizowana baza badawcza oraz zostanie zrealizowany program standaryzacji w tej sferze.

Białoruś: Unia zapłaci za wyposażenie białoruskich laboratoriów
(AP/Fotolink/East News)

Unia Europejska przeznaczy 4 mln euro na wyposażenie laboratoriów Państwowego Komitetu Standaryzacji Białorusi do spraw oceny energoefektywności - poinformowała na konferencji prasowej szefowa misji dyplomatycznej Unii Europejskiej w Mińsku Maira Mora.

Pomoc zostanie udzielona w ramach unijnego projektu _ Wsparcie Republiki Białoruś w sferze norm i standardów w dziedzinie energoefektywności towarów konsumpcyjnych i produkcji przemysłowej _, realizowanego przez niemiecką agencję współpracy międzynarodowej GIZ wraz z białoruskim Centrum Badań i Certyfikacji.

Dzięki pomocy UE zostanie wzmocniona sieć laboratoriów monitorujących energoefektywość, zmodernizowana baza badawcza oraz zostanie zrealizowany program standaryzacji w tej sferze.

Agencja BiełTA podkreśla, że w celu zapoznania się Białorusinów z praktyką UE w tej dziedzinie będą organizowane staże do najważniejszych europejskich instytucji oraz seminaria szkoleniowe.

_ - Projekt będzie sprzyjać wzrostowi świadomości społecznej, że efektywności energetyczna stanowi ważny czynnik we wszystkich sferach życia _ - oznajmiła Mora.

Jak zaznaczył, kwestie polityki energetycznej i ochrony środowiska naturalnego _ dawno wykroczyły poza granice narodowe i przybrały charakter globalny _. _ - UE zdobyła ogromne doświadczenie w tej sferze i cieszymy się z tego, że nasi sąsiedzi, w tym Białoruś, są gotowi analizować i wdrażać odpowiednie międzynarodowe i europejskie mechanizmy regulacyjne, techniczne i administracyjne _ - cytuje Morę BiełTA.

Agencja podkreśla, że w razie realizacji obecnych wymagań UE dotyczących energoefektywności potencjalny poziom oszczędności energii może sięgnąć 1,7 tys. GWh (gigawatogodzin) rocznie, czyli równowartość 130 mln euro.

Czytaj więcej w Money.pl
Białoruś szykuje się do poważnych reform W tym tygodniu planuje się przeprowadzenie z przedstawicielami Unii Europejskiej, Komisji Europejskiej, Banku Światowego oraz innych międzynarodowych organizacji finansowych konsultacji.
Szef spółki nawozowej nadużył władzy? Baumgertner jest podejrzewany o nadużycie władzy - wynika z oświadczenia Komitetu Śledczego FR.
Walczyła z Łukaszenką, dostała nagrodę Swietłana Aleksijewicz otrzymała najbardziej prestiżowe niemieckie wyróżnienie literackie.
Łukaszenka grozi urzędnikom i dyrektorom Ministerstwo Handlu Białorusi wyraziło niedawno zaniepokojenie spadkiem sprzedaży krajowych towarów. Z powodu zalegania białoruskiej produkcji w magazynach budżet nie otrzymał w pierwszej połowie tego roku 2,6 bln rubli białoruskich.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)